مدیر کل شیلات گلستان گفت: به منظور احداث زیرساخت‌های شهرک شیلاتی در گمیشان، توافق نامه چهارجانبه امضا شد.

گلستان صاحب شهرک شیلاتی می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، سید جواد قدس علوی مدیرکل شیلات گلستان گفت: به منظور احداث زیرساخت‌های شهرک شیلاتی به مساحت ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار واقع در شهرستان گمیشان، توافق نامه چهارجانبه بین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان کارفرما، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به عنوان پیمانکار، سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری گلستان امضا شد.

او ادامه داد: : این تفاهم نامه در اجرای بند‌های (۱)، (۳)، (۷) و (۱۰) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، مبنی بر محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمند سازی نیروی کار، تقویت و رقابت پذیری اقتصاد و بکارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در مناطق مختلف کشور در بخش کشاورزی، منعقد شده است.

قدس علوی افزود: هدف از انعقاد این توافق نامه ایجاد اشتغال پایدار، جهش تولید و تامین امنیت غذایی کشور و گسترش سرمایه گذاری در سال جهش تولید، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی طرفین و رعایت دیگر قوانین و مقررات حاکم است.

مدیر کل شیلات گلستان با اشاره به موضوع این توافق نامه گفت: اجرای کامل عملیات احداث زیرساخت‌های مورد نیاز شهرک ( مرحله دوم پرورش میگو و مجتمع ماهیان خاویاری) بر اساس مطالعات موجود شامل احداث سامانه آبگیر، کانال‌های آبرسان، زهکش‌های تخلیه، ابنیه‌های فنی مسیر، جاده‌های دسترسی، استخر لاگون، شبکه‌های انتقال اصلی و فرعی برق و گاز، در سطح ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار، از موضوعات اجرایی مندرج در این توافق نامه است.

او گفت: صدور جواز تاسیس برای ایجاد شهرک شیلاتی گمیشان و مزارع زیر مجموعه آن، از زمره تعهدات شرکت شهرک‌های کشاورزی به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی در این توافق نامه است.

قدس علوی گفت: همچنین قرارگاه سازندگی خاتم به عنوان پیمانکار عهده دار تعهداتی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها تامین ماشین آلات، تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز برای انجام عملیات موضوع توافق نامه است.

او گفت:یکی دیگر از تعهدات این قرارگاه این است که متعهد می‌ شود عملیات اجرایی زیرساخت‌ها را به گونه‌ای زمان بندی و فاز بندی کند که کل عملیات اجرایی موضوع توافق نامه تا پایان سال پنجم به اتمام برسد بطوریکه از ابتدای سال سوم به بعد هرساله امکان بهره برداری بخشی از مزارع پرورشی وجود داشته باشد.

او تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز در قالب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شرکت شهرک‌های کشاورزی را نیز در زمره تعهدات سازمان برنامه و بودجه کشور دانست.

مدیر کل شیلات گلستانگفت: استانداری گلستان نیز به عنوان طرف چهارم این توافق نامه در خصوص مکلف کردن دستگاه‌های اجرایی استان به همکاری برای انجام طرح و هماهنگی تامین تسهیلات بانکی ارزان قیمت مورد نیاز بهره برداران و رفع موانع بانکی با همکاری طرف اول، تعهد کرده است.

با امضای این توافق نامه عملیات احداث زیرساخت‌های شهرک شیلاتی گمیشان به مساحت ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار که شامل مرحله دوم مجتمع پرورش میگو و مجتمع خاویاری است اجرایی می‌ شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار