تا کنون صاحبان ۷۱هزار و ۲۰۰هکتار از مزارع گلستان مزراع خود را به سیستم آبیاری نوین مجهز کرده اند.

کمک بلاعوض جهاد کشاورزی از اجرای سیستم آبیاری نوین در مزارع

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز گلستان، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در مزارع کشاورزی بیش از ۲۰سال است برای رونق درآمد و افزایش کیفیت محصول به کشاورزان گلستان معرفی شده و جهاد کشاورزی هم در این راستا با پرداخت ۸۵درصد هزینه اجرای سیستم به صورت بلاعوض از کشاورزان حمایت می‌کند.

به گفته جباری کارشناس مسئول سامانه آبیاری نوین جهاد کشاورزی گلستان هزینه اجرای این طرح در هر هکتار بین ۳۰تا۴۰ میلیون تومان است.

جباری با بیان اینکه گلستان سال گذشته با تجهیز ۵هزار و ۳۰۰هکتار به این سامانه رتبه پنجم کشور را در این زمینه کسب کرده است افزود: ۲۷۰هزار هکتار از اراضی آبی گلستان قابلین اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای را در خود دارند که تا کنون در ۷۱هزار و ۲۰۰هکتار این طرح اجرا شده است.

خانم لطفی کارشناس آبیاری هم کاهش و صرفه جویی در مصرف آب، جلوگیری از هدر رفت آب و افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌های کارگری، جلوگیری از رشد علف‌های هرز، کاهش مصرف سم و هزینه‌های کارگری و افزایش تولید در واحد سطح را از مهمترین مزایای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین برشمرد و افزود: در آبیاری غرقابی به دلیل هدر رفت فقط حدود ۳۰درصد از آب جذب گیاه می‌شود در صورتی که در آبیاری نوین بین ۶۵تا۹۰ درصد آب جذب گیاه می‌شود.

استان گلستان با دارا بودن ۶۳۰هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از قطب‌های مهم تولیدات بخش کشاورزی کشور است.

لینک مشاهده فیلم

ارسال نظر

آخرین اخبار