برای اولین بار رویداد مهمی از تاریخ معاصر گرگان یعنی ترور شهید سید احمد میرحیدری مسئول اطلاعات سپاه گرگان که چهل سال قبل اتفاق افتاده و تاکنون مغفول مانده است، در یک نشریه بازخوانی می شود.

ترور مسئول اطلاعات سپاه گرگان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از گلستان ما، تیتر اصلی این شماره ماهنامه انقلاب اختصاص یافته به بازخوانی یک رویداد تاریخی در مرداد سال 1360، تحت عنوان: "ترور مسئول اطلاعات سپاه گرگان" که جذاب و حائز اهمیت است. زیرا برای اولین بار است که چنین رویداد مهمی از تاریخ معاصر گرگان در یک نشریه بازخوانی می شود. این واقعه که در باره ترور شهید سید احمد میرحیدری مسئول اطلاعات سپاه گرگان است چهل سال پیش اتفاق افتاده و تاکنون مغفول مانده است. 

لذا ماهنامه انقلاب در شماره 220 – 219 مربوط به مرداد و شهریور سال 1400 توسط غلامرضا خارکوهی تاریخ نگار گرگانی به این موضوع و مطالب مهم دیگر پرداخته است .

این نشریه در 8 صفحه و دو رنگ به قیمت 1000 تومان چاپ شده و حاوی مطالب مختلفی در باره تاریخ انقلاب و دفاع مقدس می باشد. عناوین مطالب این شماره چنین می باشد:

* ترور مسئول اطلاعات سپاه گرگان
* جستاری بر روند تصویب وزارت اطلاعات در مجلس
*  اشغال گرگان توسط روسیه در جنگ جهانی دوم از زبان فرماندارِ وقت گرگان (بخش سوم و آخر)
* ترور شهید سید احمد میرحیدری به روایت همکارش 
* سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان گرگان در دفاع مقدس
* جهاد سازندگی گنبد در دفاع مقدس
* گرگان به روایت اسناد جنگ

***********************

در سرمقاله این شماره نشریه انقلاب تحت عنوان " ترور مسئول اطلاعات سپاه گرگان " به قلم آقای غلامرضا خارکوهی چنین آمده است:

در تاریخ سیاسی گرگان روز 28 مرداد سال 60 روز بسیار مهمی است. زیرا در این روز آقای سید احمد میرحیدری مسئول واحد اطلاعات سپاه پاسداران گرگان در داخل اتاق کارش توسط منافقین ترور شد و به شهادت رسید. این موضوع شگفتی بسیاری از مردم را برانگیخت. زیرا از یک طرف از دست رفتن شخصیت وارسته و انقلابی مثل آقای میرحیدری جای تاسف بسیار داشت، و از طرف دیگر مردم انتظار نداشتند که در داخل ساختمان یک تشکیلات مهم نظامی چنین اتفاقی بیفتد.

در آن زمان هنوز وزارت اطلاعات ایران تاسیس نشده بود و سپاه پاسداران تنها نهاد نظامی بود که بطور جدی، هم وظیفه وزارت اطلاعات را برعهده داشت و هم با تروریستهای منافق و سایر گروههای ضد انقلاب و دشمنان ملت مبارزه می کرد. از سوی دیگر در آن شرایط حساس، منافقین علیه مردم ایران اعلام جنگ مسلحانه کرده بودند و در شهر گرگان چند عملیات تروریستی انجام داده بودند و در اینجا بیش از 30 خانه تیمی مخفی داشتند که در داخل هر خانه تیمی گروهی از منافقین مجهز به بمب و اسلحه، برای ترور و تخریب در شهر گرگان نقشه می کشیدند.

این در حالی بود که در آن زمان بار اصلی جنگ بر دوش سپاه و بسیج قرار داشت و حجم زیادی از نیرو و امکانات سپاه گرگان صرف جنگ در جبهه های خوزستان و کردستان و و باختران و ایلام، در مقابل متجاوزان عراق می شد، علاوه بر این سپاه گرگان در آن زمان در پشت جبهه به جمع آوری کمکهای مردمی برای رزمندگان اسلام می پرداخت، و نیز در شهرها و روستاها و اماکن مختلف منطقه گرگان دائما مراقب توطئه ها و آشوبهای سیاسی گروههای ضد انقلاب بود. در مرداد سال 60 در داخل سپاه گرگان سه اتاق را به عنوان بازداشتگاه موقت منافقین در نظر گرفته بودند و مدیریت آن با واحد اطلاعات سپاه بود.

هرکس از این گروه تروریستی منافقین دستگیر می‌شد در آنجا نگهداری می کردند تا مراحل بازجویی و محاکمه او طی شود. به علت کمبود جا حتی دستشویی بازداشتی ها با پاسداران اطلاعات مشترک بود و همین موضوع زمینه‌ساز ترور مسئول اطلاعات شد.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در زمینه ترور شهید میرحیدری می گوید: «مدتی بود ما محکمه دادگاه انقلاب را در داخل سپاه گرگان تشکیل می دادیم و محل دادگاه در همین جا بود ، منافقین و بقیه متهمان را هم در همین جا محاکمه می کردیم تا اینکه یک روز ظهر که ساعت کار دادگاه من تمام شده بود وظایفم را انجام داده بودم و داشتم به منزل بر می‌گشتم که اتفاق ناگواری افتاد. ظاهراً بعد از آمدن من ، یکی از پاسداران به دستشویی می رود و اسلحه خود را در آنجا جا می‌گذارد.

بعد از او یکی از منافقینی که در آنجا زندانی و قرار بود محاکمه شود یا محاکمه شده بود، به دستشویی می‌رود و وقتی اسلحه را در آنجا می‌بیند بر می‌دارد و از همانجا به شهید سید احمد میرحیدری شلیک می‌کند.

شهید میرحیدری هم آن موقع مسئول اطلاعات سپاه گرگان و جزء همان تیمی بود که از تهران برای پاکسازی سپاه گرگان آمده بودند. او با من همکار بود و در دادگاه انقلاب کار می کرد. البته او موقع شهادت مثل اینکه مسلح نبود و الا می‌توانست در مقابل حمله آن منافق از خودش دفاع کند. خلاصه آن روز من تازه از آنجا بیرون آمده بودم و اگر کمی زودتر این اتفاق می افتاد مرا هم زده بودند.»

تفصیل این واقعه را ما در صفحات دیگر همین نشریه زبان همکار شهید میرحیدری آورده ایم که حاوی اطلاعات زیادی است. خداوند روح ملکوتی امام و آن شهید عزیز و همه شهدا را غریق آمرزش و آرامش نموده و منافقان و تروریستها و دشمنان ملت ایران را با جهنم ظلمات محشور نماید. 

 


 

ارسال نظر

آخرین اخبار