مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون هیچ بیماری واگیری در جمعیت طیور، دام و آبزیان استان نداشتیم.

گلستان عاری از بیماری‌های واگیر دام و طیور

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایسنا، غلامرضا محرابی امروز دوشنبه دوازدهم مهرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: طی ۶ ماه نخست امسال بیش از ۲۸۰ هزار تن گوشت مرغ در گلستان تولید شد که از این نظر استان رتبه نخست کشور را داراست. به‌منظور تنظیم بازار گوشت مرغ خصوصاً در پایتخت در کشتارگاه‌های صنعتی استان روزانه ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ تن گوشت و مرغ هم کشتار و روانه بازار می‌شد.

وی با اشاره به ۱۲ تا ۱۳ میلیون جوجه ریزی گوشتی ماهانه در استان، افزود: خوشبختانه به همت همکاران ما، از ابتدای امسال تا به این لحظه در هیچ‌یک از واحدهای مرغ گوشتی، مادر و تخم‌گذار استان مشکل خاصی از نظر بیماری‌های واگیردار نداشتیم.

مدیرکل دامپزشکی گلستان با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیشگیری از بیماری‌ها، گفت: در طول سال دو بار واکسن نیوکاسل را به‌صورت رایگان برای طیور روستایی انجام می‌دهیم

تا این بیماری به واحدهای صنعتی منتقل نشود.

وی تصریح کرد: به‌منظور پیشگیری از سرایت بیماری پرندگان وحشی به طیور پرورشی، دیگر در استان تا فاصله ۴ کیلومتری از دریا هیچ مجوز مرغداری صنعتی داده نمی‌شود.

محرابی با اشاره به اینکه در بحث پرورش گوسفند و دامداری‌ها نیز امسال بیماری خاصی در سطح استان نداشتیم، گفت: امسال حتی یک مورد هم تب سه روزه در استان نداشتیم و تب برفکی نیز گزارش نشده است.

وی در ادامه بیان کرد: در سال ۹۸ شیوع بیماری لکه سفید را در مزارع پرورش میگو گمیشان داشتیم که این مسئله خسارت‌های زیادی را به همراه داشت اما امسال با اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته، این بیماری کنترل شد.

مدیرکل دامپزشکی گلستان خاطرنشان کرد: تاکنون ۷۲۰ تن میگو از مزارع پرورش میگوی گمیشان برداشته شد و پیش‌بینی می‌کنیم میزان برداشت به بیش از ۱۵۰۰ تن نیز برسد. بیش از ۹۰ درصد میگوها به خارج از کشور صادر خواهد شد.

محرابی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در شش‌ماهه امسال در ۱۴ کشتارگاه صنعتی فعال استان ۵۸ میلیون قصه مرغ گوشتی کشتار شد.

وی با اشاره به اینکه در استان تنها دو کشتارگاه صنعتی داریم، خاطرنشان کرد: در شش‌ماهه امسال ۱۲۴ هزار رأس گوسفند و بره، ۱۹ هزار رأس بز و بزغاله، ۸ هزار رأس گاو و گوساله و ۱۴۷ نفر شتر کشتار شد.

مدیرکل دامپزشکی گلستان بیان کرد: در این مدت طی نظارت و بازرسی‌های کارشناسان دامپزشکی، ۳۹۰۳ کیلوگرم گوشت و ۲۷۵ هزار قطعه مرغ به دلیل بیماری ضبط و چرخه مصرف خارج شد. در ۱۱۹ مورد متخلفان به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار