ده ها هزار بهره بردار بخش کشاورزی گلستان با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

مشکلات بخش کشاورزی گلستان از زبان کشاورزان

به گزارش گلستان ۲۴؛ کشاورزان گلستان سال گذشته با توجه به خشکسالی، تولید خوبی نداشتند و عایدی آن‌ها از ۶ ماه تلاش به جز خستگی و رنج چیز دیگری نبود.

با توجه به شرایط جوی استان و احتمال تداوم آن کشاورزان دلسردتر از همیشه برای کشت محصول اقدام می‌کنند.

هزینه‌های کشاورزی در بخش‌های مختلف چندین برابر شده و دولت هم از این تولیدکنندگان که نه از ارز دولتی، نه از تسهیلات بانکی کم بهره، نه از علم مهندسان جهاد کشاورزی و نه از تکنولوژی روز دنیا بهره مند نمی‌شوند، حمایتی نمی‌کند.

 یک کشاورز آزادشهری در خصوص مشکلات شغل  خود می گوید: حمایت از این حوزه بسیار کم است و همه امید یک کشاورز به خدا است که آیا در سال زراعی جاری نزولات آسمانی و شرایط آب و هوایی به ما کمک خواهند کرد که بتوانیم محصول بهتری به دست آوریم.

جهاد کشاورزی نظارتی ندارد

حسین تاتاری گفت: دنیا به سمت پیشرفت و تکنولوژی در حال حرکت است و با استفاده از علم روز می‌توان راندمان تولید محصولات کشاورزی را بالا برد، اما متأسفانه هنوز در کشور ما و مخصوصاً در استان این مسأله محقق نشده است.

او می گوید: عدم تأمین نهاده‌ها، هزینه بالای آفت کش‌ها و سموم کشاورزی، به موقع نرسیدن کود به دست کشاورز، بالا بودن قیمت ادوات کشاورزی از جمله مشکلاتی است که کشاورزان با آن روبرو هستند.

به گفته این کشاورز گلستانی کارخانه‌های رب گوجه فرنگی در موقع برداشت محصول، آن را به قیمت واقعی از کشاورز خریداری نمی‌کنند و به بهانه اینکه بازار کشش ندارد قیمت را کاهش می‌دهند.

تاتار گفت: در کشاورزی گلستان هیچ گونه نظارتی وجود ندارد و در این سال‌ها به یاد ندارم که مهندسان جهاد کشاورزی را در مزارع دیده باشم؛ ما بر مبنای تجربه‌ای که از پدران به دست آورده‌ایم محصولاتمان را کشت می‌کنیم و سرکشی‌ها بسیار کم است.

او می گوید: کیفیت آفت کش‌ها بسیار کم شده و چند سالی است که سم تقلبی زیاد شده که یکی از دلایل آن نبود نظارت است.

عدم نظارت بر تخلفات حفر چاه‌های غیرمجاز

مجتبی لشکربلوکی دارای ۲۰ هکتار زمین شخصی و اجاره‌ای در شهرستان بندرگز هم در خصوص مشکلات کشاورزی گفت: اداره آبیاری سنگ اندازی بسیاری دارد و با وجود اینکه مجوز حفاری را در این منطقه برای چاه آب گرفته‌ایم، اما جلوی آن را گرفتند.

او می گوید:  برخی چاه‌های غیرمجازی که نزدیک به چاه‌های مجازبودن مجوز گرفته‌اند و این لطمات بسیاری برای کشاورزی به همراه خواهد داشت.

لشکر بلوکی گفت: کارشناسان اداره آبیاری کردکوی به دلیل لوله کشی آبیاری قطره‌ای در ۱۲ هکتار از اراضی از ما شکایت کردند در حالی که دولت به دنبال مکانیزه و هدفمند کردن مصرف آب است.

او می گوید: از طرفی با وجود خشکسالی و عدم درآمدزایی بانک همراهی نکرده و تمامی اقساط و سود و جریمه از ما گرفتند.

لشکربلوکی گفت: قیمت سم و کود شیمیایی که قبلاً یارانه‌ای بود، آزاد شده و همه حمایت‌هایی که وجود داشت از کشاورزان دریغ شده است.

به گفته او حمایتی از کشاورز نشده و یارانه بخش کشاورزی هدفمند نیست و ما نمی‌دانیم چه کسانی از سوبسید‌هایی که دولت برای کشاورزان گذاشته است استفاده می‌کند.

لشکر بلوکی با گلایه مندی از کمبود صنایع و تبدیلی وجود در گلستان، گفت: در سال جاری مرکبات قیمت مناسبی نداشت (حدود پنج هزار تومان) و نتوانسته‌ایم آن را به فروش برسانیم.

سموم بی کیفیت هستند

قدرت الله جندقی دیگر کشاورز گلستانی با ۶۰ هکتار زمین کشاورزی می گوید: ۹۰ درصد مشکلات کشاورزان در تهیه کود، سم و نقدینگی است.

او گفت: هزینه تولید محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر چندین برابر شده در حالی که قیمت محصولات متناسب با هزینه‌ها رشدی نداشته است.

به گفته جندقی سم‌ها کیفیت ندارد و امسال با توجه به اینکه زارعت کشت شده را بیش از ۹ بار آفت کشی کرده‌ایم، اما محصول خوبی به دست نیاوردیم.

او گفت: درآمدی که از کشاورزی به دست می‌آورم برای آبیاری نوین، هزینه خرابی چاه، تهیه و تعمیر ادوات کشاورزی و دیگر نیاز‌ها هزینه می‌شود و با توجه به تلاش، سرمایه و انرژی که در این بخش می‌گذارم درآمد ما بسیار پایین است.

این کشاورز گرگانی می گوید: به خاطر علاقه‌ای که به این آب و خاک داریم کشاورزی می‌کنیم وگرنه سودی که از این کار عاید ما می‌شود، بسیار کم است و بیشتر کشاورزان شغل دیگری هم دارند وگرنه در تأمین نیاز‌های زندگی خود دچار مشکل می‌شوند.

کشاورزان از پس هزینه‌های جاری برنمی آیند

نایب رئیس اتاق بازرگانی گرگان گفت: ۵۰ درصد جمعیت گلستان در روستا‌ها زندگی کرده که امرارمعاش این قشر از بخش کشاورزی تأمین می‌شود و اقتصاد استان هم بر پایه‌های کشاورزی می‌چرخد.

به گفته یوسفی دولت سیزدهم به دنبال این است مهاجرت از شهر به روستا انجام شود اما زمانی این مسأله محقق می‌شود که درآمد مردم روستا افزایش یابد.

او گفت: گندم گلستان نسبت به سایر استان کیفیت بالاتر و تناژ کمتری دارد، اما در خرید تضمینی، دولت گندم این استان را با قیمتی برابر با گندم بی کیفیت با تناژ بیشتر، خریداری می‌کنند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی گرگان می گوید: همچنین یکی دیگر از مشکلات بخش کشاورزی در خرید تضمینی این است که هزینه‌های کشاورزان برای تولید محصول با ارز آزاد حساب می‌شود، اما در زمان خرید به قیمت دولتی به فروش می‌رسد.

یوسفی عدم حمایت و ناعدالتی‌هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد را دلیل عقب ماندگی اقتصادی در گلستان می‌داند و در این باره گفت: همه این‌ها سبب شده تا امروز سرانه مردم گلستان ۵۰ درصد زیر میانگین کشوری باشد.

او گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه کشاورزی این است که ما به سمت صنعتی شدن نرفته‌ایم و هنوز کشت محصولات در گلستان به صورت سنتی انجام می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی گرگان می گوید: با توجه به اینکه کشاورزی گلستان بیشتر خرده مالکی است باید کمک کنیم تا کشاورزی استان به سمت صنعتی پیش برود و صنایع تکمیلی و تبدیلی وارد این استان شود.

منبع: مهر 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار