مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان از آغاز عملیات اجرایی احیای اکوسیستم النگدره (پارک آبخیز) گرگان خبر داد.

حوزه آبخیز «النگدره» پایلوت اجرای پروژه «پارک آبخیز» در گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، مهندس لطفی اظهار کرد: برای سال ۱۴۰۰ در بین چهار گزینه موجود در سطح استان بعد از بررسی‌های انجام شده حوزه آبخیز النگدره شهرستان گرگان به عنوان پایلوت اجرای پروژه پارک آبخیز در استان گلستان انتخاب شد.

وی افزود: براساس دستورالعمل سازمانی حوزه‌های مشرف به شهرها و دارای مطالعات جمع‌آوری آب‌های سطحی براساس بند سه تبصره ۱۳ قانون بودجه ۱۴۰۰ و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب ۱۳۹۸ می‌توانند به عنوان گزینه اجرای عملیات پارک آبخیز قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: به طور اجمالی در پارک آبخیز اجرای عملیات آبخیزداری با هدف مدیریت سیلاب کنترل فرسایش و رسوب با جذابیت‌های فنی و مهندسی به مرحله اجرا در می‌آیند که علاوه بر تامین اهداف مطروحه پتانسیل مناسبی را نیز برای تفرج و توسعه اکوتوریسم به همراه داشته باشند‌.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان ادامه داد: در پروژه پارک «النگدره» به عنوان یک نوآوری منحصر به فرد در مقایسه با سایر پایلوت‌های پارک آبخیز در سراسر کشور زیر پروژه احیای اکوسیستم آبزیان بومی و ارتقاء تنوع زیستی نیز برای اولین‌بار در دستور کار قرار گرفته است که براساس همکاری‌ها و هماهنگی‌های انجام شده با بخش تخصصی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و دانشگاه گنبدکاووس چشم‌انداز خوبی برای تحقق این بخش متصور است.

گفتنی است حوزه آبخیز جنگلی النگدره  در جنوب شهر گرگان با مساحت یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار قرار دارد که به جهت دسترسی مناسب به نقاط شهری  از پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار