با توجه به اینکه فاصله‌ جزیره‌ آشوراده از ساحل بندر ترکمن حدود چهار کیلومتر است و تمام امکانات و زیرساخت‌ها در بندر ترکمن و بندر خواجه نفس و بندر گز مهیا است, می‌توان از این مناطق به جای آشوراده برای ساخت منطقه گردشگری استفاده کرد.

جایگزین گردشگری در آشوراده چیست؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم؛ مطرح شدن طرح ساخت منطقه گردشگری در جزیره آشوراده با واکنش‌‌های متعددی در سطح جامعه روبه‌رو شده است. موضوع توسعه گردشگری در آشوراده و تبدیل تنها جزیره دریا خزر به "کیش ایران" سابقه‌ای حدود 20 ساله دارد و این موضوع در زمان رؤسای جمهور سابق نیز مطرح شده بود اما هر بار به واسطه ورود دستگاه قضایی, کارشناسان, متخصصان و دوستداران محیط زیست به این موضوع, بحث گردشگری در آشوراده ملغی شده بود.

مورد قابل توجه در مطرح شدن دوباره بحث توسعه گردشگری در این جزیره, این است که طرح مذکور در سال 1399 و در دولت حسن روحانی نیز مطرح شده بود اما این طرح  در زمانی که آقای رئیسی ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشتند با استناد به نشریه شماره 257 سازمان برنامه و بودجه کشور (دستورالعمل تهیه طرح مناطق تحت حفاظت) رد شد. قوه قضائیه اعلام کرد که این منطقه امکان بهره‌برداری گسترده نظیر استفاده گردشگری را ندارد و دستور توقف اجرا این طرح را اعلام و صدور مجوز منطقه ویژه گردشگری را نیز ممنوع کرد.

متخصصین توسعه پایدار و منابع طبیعی معتقدند این منطقه بکر در شمال ایران که زیستگاه گونه‌هایی مانند فیل ماهی ، فوک خزری، قرقاول خزری، دراج و ..., است, ظرفیتی برای توسعه گردشگری سازه‌ای ندارد و ساخت ویلا, هتل, رستوران و سایر امکانات رفاهی _ گردشگری منجر به نابودی اکوسیستم این منطقه خواهد شد.

عده‌ای از کارشناسان محیط زیست که بومی استان‌های مازندران و گلستان هستند, اخیراً طرحی را برای جایگزینی گردشگری در آشوراده پیشنهاد کرده‌اند؛ این افراد معتقدند با توجه به اینکه فاصله‌ جزیره‌ آشوراده از ساحل شهر بندر ترکمن حدود چهار کیلومتر است و تمام امکانات و زیرساخت‌ها در شهر بندر ترکمن و بندر خواجه نفس و بندرگز مهیا است, می‌توان از این مناطق به جای آشوراده برای ساخت منطقه گردشگری استفاده کرد.

با توجه به اینکه هدف از توسعه گردشگری, ایجاد اشتغال پایدار برای بومیان منطقه است, به نظر می‌رسد که بررسی این طرح پیشنهادی می‌تواند در دستور کار دستگاه‌های استانی و ملی قرار گیرد و در صورت امکان گردشگری در این مناطق توسعه یابد تا علاوه بر ایجاد اشتغال برای مردم منطقه طبیعت و تنوع زیستی منطقه آشوراده نیز از هر گونه تعرضی حفظ شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار