استان گلستان سومین تولیدکننده توت فرنگی در کشور لقب گرفته اما نبود صنایع تبدیلی تولیدکنندگان این نوبرانه بهاری را با چالش هایی مواجه کرده است.

توت فرنگی، نوبرانه ای که کام تولیدکنندگانش را شیرین نمی کند

به گزارش گلستان ۲۴؛ نداشتن صنایع تبدیلی، خرید تضمینی، گرانی نهاده‌ها و واسطه‌ها از جمله دغدغه‌های اساسی توت فرنگی‌کاران گلستانی است که به تاکید آنان مسئولان امر باید برای رفع مشکلات فراروی این بخش اقتصادی و اشتغالزای استان تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنند.

گلستان بعد از استان‌های کردستان و مازندران با تولید ۹ هزار تن توت فرنگی در ۹۵۰ هکتار از اراضی زیر کشت، سومین تولیدکننده این محصول کشاورزی در کشور است که با توجه به ظرفیت موجود این بخش استان، مسئولان امر باید برای تامین نیاز‌های تولیدکنندگان در سال تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی چاره‌ای اساسی بیندیشند.

از بین ۱۴ شهرستان استان، رامیان با کشت ۸۵۰ هکتار توت فرنگی بیشترین سهم تولید را با چشم انداز تولید ۹ هزار تن توت فرنگی از ارقام «کاماروسا، سابرینا و سلوا» به خود اختصاص داده است.

گلستان با جمعیت بهره برداران کشاورزی، در تولید ۱۵ محصول راهبردی کشور شامل دانه‌های روغنی کلزا، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک (برنج)، پیله‌تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را دارد.

کارشناسان امر سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف کشاورزی گلستان را ضروری می‌دانند و تاکید دارند بسیاری از ظرفیت‌های موجود استان به معنای واقعی تاکنون شکوفا نشده است که به طور قطع با برنامه ریزی علمی و داشتن نقشه راه اصولی تولید برای از هر یک محصولات شاخص علاوه بر رونق تولید بسیاری از چالش‌های اقتصادی و اشتغال استان برطرف شود.

حاج حسین مقدم یکی از کشاورزان توت فرنگی کار رامیانی گفت: اگر بخش کشاورزی گلستان سرمایه گذاری و حمایت واقعی شود به طور قطع بسیاری از نیاز‌های امروز این استان را تامین خواهد کرد.

او گفت: نیاز اساسی امروز توت فرنگی کاران این استان صنایع تبدیلی است که متاسفانه تاکنون برای این خواسته آنان تدابیری اتخاذ نشده است و ما همچنان به خاطر همین نیاز با چالش‌های متعددی مواجه هستیم.

مقدم می‌گوید: این استان به ویژه شهرستان رامیان برای توسعه کشت توت فرنگی دارای ظرفیت فراوانی است که ضرورت دارد با حمایت نهاد‌های مربوط در بحث خرید تضمینی بیش از پیش شکوفا شود.

او   گفت: برنامه ریزان امر باید با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه کشت این محصول درآمدزا و تحقق صنایع تبدیلی به صادرات آن بیندیشند.

سکینه حاجی زاده دیگر توت فرنگی کار گلستانی در حالی که مشغول جابجایی سبد توت فرنگی هاست، گفت: اگر این محصول به موقع برداشت نشود و یا دیر به بازار برسد به دلیل عمر کوتاه این میوه، خراب می‌شود.

توت فرنگی
او از مسئولان نهاد‌های مربوط خواست تا نیاز‌های کشاورزان را احصا و برای حل تدریجی آنان تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنند.

او گرانی نهاده‌ها و وجود واسطه‌ها را دیگر چالش فراروی توت فرنگی کاران برشمرد و گفت: کشاورز به عنوان تولید کننده مهم کشور نباید دغدغه فروش محصولاتش را داشته باشد چراکه مشکلات و موانع راه آنان را در ادامه فعالیت دلسرد می‌کند.

به گفته حاجی زاده سال گذشته شرکتی برای تهیه چیپس میوه بخشی از محصول ما را خرید، ولی کافی نبود و حجم بسیار زیادی از دسترنج ما کشاورزان این منطقه یا در زمین و یا در سبد‌های چیده شده فاسد شد.

برای ادامه تهیه گزارش میدانی به روستای شفیع آباد شهرستان رامیان رسیدیم، در حیاط هر خانه این روستا باز است و همه اعضای خانواده را می‌بینی که به جاسازی توت فرنگی در سبد‌های مختلف مشغول هستند.

حاج مرتضی یکی از این روستاییان که فهمید خبرنگاریم ما را به حیاط منزلش دعوت کرد و گفت: شما خبرنگاران باید مشکلات کشاورزان را بیشتر بنویسید تا دین خود را به کشورتان ادا کنید چرا که با رفع هر مشکل بخش کشاورزی و یا توسعه آن رونق تولید در کشور ایجاد شده و حتی اقتصاد استان نیز توسعه می‌یابد.

وی تاکید کرد: برای احداث یک کارخانه صنایع تبدیلی این بخش استان باید تدبیر کرد تا هم جوانان بیکار مشغول به کار شوند و هم کشاورز خیالش از خرید تضمینی محصول راحت باشد.

به گفته او باید ساز و کار صادرات این محصول با استفاده از بسته بندی‌های نوین و با بهره گیری از شرکت‌های دانش بنیان مهیا شود.

او افزایش قیمت نهال توت فرنگی و گرانی نهاده‌های مربوط و نبود تسهیلات کم بهره را از دیگر دغدغه‌های این کشاورزان برشمرد.

ماه فروردین فصل برداشت توت فرنگی است 

توت فرنگی یکی از بهترین میوه­‌های مناطق معتدله و از میوه­‌های بسیار پرطرفدار است که در سال‌های اخیر به‌شدت مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است و از آنجا که تولید آن در مقایسه با بسیاری از میوه ها، برای کشاورزان سودآوری بالایی دارد به همین دلیل توسعه کشت این محصول در حال افزایش است.

توت فرنگی
اگر بخواهیم اشاره مختصری به خواص توت فرنگی داشته‌باشیم، باید بگوییم که توت فرنگی برای کاهش بیماری‌های قلبی توصیه می‌گردد و به علت وجود آنتی‌اکسیدان و پلی‌فنر‌ها و ویتامین K، پتاسیم، فسفر، کلسیم، ویتامین C و فیبر، خاصیت دارویی دارد.

از این رو باعث سلامت پوست و مو شده و می‌تواند به کاهش وزن و بهبود هضم غذا کمک کند. این میوه باعث تنظیم میزان قند خون، افزایش سیستم ایمنی و کاهش کلسترول می‌گردد.

معاون مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان در این باره گفت: میوه توت فرنگی همه ساله در شهرستان‌های شرق استان کشت می‌شود و در مجموع یک و نیم هکتار بصورت گلخانه‌ای تولید می‌شود.

نوید رضا فراهانی می‌گوید: با توجه به شرایط مناسب این استان کشاورزان می‌توانند با روی آوردن به کاشت این میوه بصورت گلخانه‌ای از سودآوری آن در طول سال با توجه به قیمت مناسب بهره‌مند شوند.

توت فرنگی
او گفت: در همین زمینه علاقمندان می‌توانند با مراجعه به ادارات جهاد کشاورزی در استان ضمن کسب اطلاعات تکمیلی از تسهیلات مناسب و کم بهره‌ای که در این بخش به کشاورزان اعطا می‌شود استفاده کنند.

فراهانی می‌گوید: این محصول با توجه به استقبال مناسب از سوی خریداران به دلیل قیمت مناسب و مزه آن در فصل برداشت نیروی کار خوبی را در این بازه زمانی به خود اختصاص می‌دهد.

معاون مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گلستان هم گفت: صنایع تبدیلی استان در سه بخش میوه، سبزی و صیفی جات را آماده کردیم که شامل انجماد ۴۰۰ تن، خشک کردن هیجد هزار و۷۰۰ تن و تولید مربا و کمپوت بیش از هزار و ۹۰۰ تن با اشتغال ۳۸۶ نفر می‌باشد.

یاسر ساورسفلی   گفت: تامین سرمایه در گردش از منابع تسهیلاتی، متغیر بودن استقبال و توان بازار از محصولات فرآوری شده به جهت بازگشت سرمایه و عدم کشت قراردادی ما بین صنایع و کشاورزان از مهمترین چالش‌های بر سر راه در این مسیر است.

او می‌گوید: با توجه به دستور وزیر جهاد کشاورزی کشت قراردادی اصلی‌ترین راه برون رفت از مشکلاتی نظیر اشباع بازار و برنامه ریزی صنایع است که براین اساس نقشه راه در حال تدوین است تا با برنامه ریزی درست چشم اندازی درست را در زمینه کشت محصولات در گلستان ترسیم کنیم.

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار