اهالی شیعه و سنی روستای بلال از توابع بخش مرکزی شهرستان کلاله با همبستگی و انسجام و به عشق امام حسین (ع) 50 هزار «گره وحدت» خود را به نام امام حسین (ع) منقوش کردند.

50هزار «گره وحدت» به‌نام امام حسین (ع) از سوی اهالی شیعه و سنی روستای «بلال» کلاله

گزارش گلستان ۲۴؛ روستای «بلال» از شهرستان کلاله استان گلستان برای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم روضه اباعبدالله به کمک همه اهالی  که اعم از شیعه و سنی می‌باشد تابلوی با استفاده از ۵۰ هزارگره  نام زیبای یا حسین (ع) را منقش کرده اند این کار با کمک همه اهالی و استفاده ۵۰ متر پارچه در ۱۰ ساعت  به اتمام رسید واین تابلو که با ایده جدید ثمره کار جمعی بوده در شب سوم محرم در مسجد امام رضا (ع) روستای «بلال» نصب شد.

ایام محرم و صفر ماه عزاداری اباعبدالله حسین (ع) و اهل بیت آن حضرت است، در این دو ماه حزن و اندوه مردم مسلمان سراسر جهان با مراسمات مختلف عزاداری ارادت و احترام و همدردی خود را به امام حسین (ع) و اهل بیت پاک و طاهرش نشان می دهند.
در این ایام مردم شهر و روستا اعم از کودک، جوان، پیر و زن و مرد در مساجد، حسینیه‌ها، هیئت‌های عزاداری و غیره حضور یافته و به سوگواری و عزاداری می‌پردازند.
در برخی از نقاط کشور برنامه‌های عزاداری به سبک و سیاق خاص برگزار می‌شود ولی همه این مراسمات نشات گرفته از ارادت و اعتقادات مردم به ائمه اطهار است.

 

روحانی اعزامی از قم مستقر در ایام محرم و صفر در روستای «بلال» کلاله می‌گوید: بنده چهار سال پیاپی به عنوان روحانی اعزامی از قم در این روستا مستقر می‌شوم تا در ایام عزاداری اباعبدالله حسین (ع) در کنار مردم خوب این روستا به عزاداری و تفسیر قیام امام حسین (ع) بپردازیم، در این روستا مردم شیعه و سنی در کنار هم به مانند دو برادر دینی به عزاداری می‌پردازند.
حجت‌الاسلام علی حسین‌زاده با اشاره به حضور پرشور جوانان این روستا در مراسمات مذهبی و عزاداری افزود: جوانان شیعه و سنی این روستا با توجه به پرورش و تربیت دینی در خانواده‌ها در همه مراسمات مذهبی و عزاداری‌ها در مسجد روستا حضور دارند و این سبب افتخار و شادی بنده است.
روحانی اعزامی از قم مستقر در این روستا با اشاره به اهمیت وحدت شیعه و سنی و تاکید مقام معظم رهبری بر این موضوع در بیانیه «گام دوم انقلاب» تصریح کرد: در یک حرکت جهادی و در راستای تقویت وحدت شیعه و سنی در این روستا بر آن شدیم تا با یک ایده نو و جدید بتوانیم ضمن جذب حداکثری مردم روستا در مساجد برای  عزاداری امام حسین (ع)  یک فعالیت واحد و منسجم را انجام دهیم.
وی ادامه داد: بر همین اساس و برای تقویت اعتقادات و ارادت مردم شیعه و سنی نام زیبای امام حسین (ع) را در توری پلاستیکی 50 متری با ابعاد 10 سانت انتخاب کرده و در یک کار جمعی با گره زدن 50 هزار پارچه همه اهالی روستا ضمن در نظر گرفتن حاجات خود و ارادت‌شان به آقا اباعبدالله حسین (ع) در واقع وحدت و همبستگی خود را گره زده و در مسجد نصب کردند.

 

حجت‌الاسلام حسین‌زاده گفت: در این کار جمعی همه اهالی اعم از مرد و زن، کوچک و بزرگ، پیر و جوان و شیعه و سنی  حضور و شرکت داشته و توانستند در ظرف مدت 10 ساعت این کار را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: به محض اینکه این تابلو منقوش به نام امام حسین (ع) و گره‌های زده شده در فضای مجازی به نمایش گذاشته شد از شهرهای مختلف کشور پیام‌ها و تماس‌هایی گرفته شد که تقاضا می‌کردند به نیت آنها گره زده شود و آنها حاجت روا شوند.
دهیار روستای «بلال» شهرستان کلاله اظهار کرد: روستای «بلال» از توابع بخش مرکزی شهرستان کلاله در 11 کیلومتری شرق این شهرستان واقع شده و 65 خانوار جمعیت دارد.
امیر بهلولی افزود: اهالی این روستا متشکل از اقوام  بلوچ، سیستانی و دارای مذهب شیعه و سنی هستند و سالیان سال در کنار هم با وحدت و اتحاد مثال‌زدنی زندگی می‌کنند و در همه مراسمات عزاداری و عروسی یکدیگر شرکت کرده و کمک می‌کنند.
وی تصریح کرد: مردم روستا علاوه بر شرکت در مراسمات شادی و غم یکدیگر در آبادانی و پیشرفت روستای خود همکاری همه جانبه دارند و با کارهای جمعی خود اتفاقات خوبی را در روستا رقم زدند که می‌توان به ساخت حسینیه بیت‌الزهرا به مدت هشت ماه با کمک اهالی و مبلغ 210 میلیون تومان اشاره کرد که فعالیت‌های عمرانی مانند بنایی، مهندسی و کارهای یدی آن و همچنین هزینه‌های صرف شده بدون کمک بخش دولتی و توسط مردم انجام شده است.

 

دهیار روستای «بلال» کلاله نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان خاطرنشان کرد: در ایام اباعبدالله حسین (ع)  نیز هر خانواده در حد وسع و توان خود کمک‌های نقدی و جنسی کرده و این کمک‌ها جمع‌آوری شده و به مدت 10 روز هر شب بعد از مراسم عزاداری و سخنرانی به همه عزاداران اطعام داده می‌شود ضمن اینکه افراد سالخورده و بیماری که توفیق حضور در مسجد را ندارند، اطعام با احترام به آنها تنویل می‌شود.
وی ادامه داد: اعضای شورای اسلامی و دهیار روستا متشکل از مذهب شیعه و سنی هستند که با مشورت و نظرسنجی با یکدیگر در کمال احترام و صمیمت برای بهتر شدن اوضاع روستا تصمیم می‌گیرند.
عضو اهل سنت شورای اسلامی روستای «بلال» اظهار کرد: با همکاری و همفکری روحانی اعزامی از قم از سه سال گذشته طرحی به‌نام (3 هزار تومان) در روستا تصویب شد که در این طرح هر یک از اهالی روستا روزانه 100 تومان برای مراسم عزاداری امام حسین (ع) کنار می‌گذارد که ماهانه 3 هزار تومن می‌شود این مبلغ در طول سال توسط اهالی جمع شده و در این ایام صرف عزاداری و اطعام و یا نیازهای مسجد امام رضا (ع)  روستای «بلال» می‌شود.
علی پهلوان افزود: با اینکه بنده از مذهب سنی هستم ولی با اشتیاق و انگیزه درونی در کنار برادران اهل تشیع هر ساله در مراسمات مذهبی به ویژه عزاداری امام حسین (ع) شرکت می‌کنم و به ائمه اطهار ارادت ویژه دارم.

 

 

وی تصریح کرد: یکی از فعالیت‌های جمعی اهالی روستا ساخت جاکفشی آهنی با هزینه و کارهای یدی خود اهالی است که در طول یک روز انجام شد.
یکی از اهالی روستا «بلال» شهرستان کلاله اظهار کرد: یکی از اقدامات خوب در این روستا توسط حجت‌الاسلام حسین‌زاده، اعضای شورای اسلامی و دهیار روستا راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه فامیلی است که تاکنون 60 نفر عضو آن شده و ماهیانه 20 هزار تومان به این صندوق کمک می‌کنند که در مواقع ضروری به افرادی که مشکل مالی دارند مبلغ  2 میلیون تومان به صورت تسهیلات بدون کارمزد پرداخت می‌شود.
جمشید شاعری افزود: برخورد خوب هیئت امنا، روحانی مستقر و دیگر بانی‌های مسجد امام رضا (ع)  سبب شده که کودکان، نوجوانان و جوانان در کنار بزرگان روستا در مساجد برای مراسمات مختلف با شور و اشتیاق وصف‌نشدنی حضور پیدا کنند.

/فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار