وتورهای انژکتوری احتیاجی به گرم شدن دارند. بنابراین به محض چک کردن نکات ایمنی خودرو و استارت زدن، به سمت مقصد حرکت کنید.

چطور ۶۰ لیتر سهمیه سوختمان را مدیریت کنیم

به گزارش گلستان ۲۴؛ اجرای مجدد طرح سهمیه‌بندی بنزین بازخوردهای مثبت و منفی در میان گروه‌های مختلف جامعه داشته است. اما به هر حال اکنون همه افرادی که خودرو شخصی دارند، در طول هر ماه می‌توانند از ۶۰ لیتر بنزین با قیمت هزار و ۵۰۰ تومان استفاده کرده و در صورت نیاز بیشتر باید بابت هر لیتر دوبرابر پول پرداخت کنند. در این گزارش سعی کردیم نگاهی داشته باشیم به برخی نکات که می‌تواند مصرف سوخت خودرو شما را کاهش دهد.

۱- تنظیم ماهانه باد لاستیک‌ها: تنظیم نبودن باد لاستیک‌ بیش از آنچه فکرش را بکنید در افزایش مصرف سوخت خودرو اثر دارد. بهتر است ابتدای هر ماه لاستیک‌ها را چک کنید و در صورتی که نیاز بود هر ۴ چرخ را به یک میزان و با یک درجه استاندارد باد بزنید.

۲- پیش‌بینی وضعیت ترافیک: درحال‌حاضر با وجود نرم افزارهای مسیریاب قادر هستید ضمن تخمین زدن دقیق مصافت، خلوت‌ترین جاده را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. در این شرایط سعی کنید با انتخاب مسیرهای کم ترافیک، از هدر رفتن زمان و البته سهمیه بنزین خود صرفه جویی کنید.

۳- گرم کردن خودرو ممنوع: فرهنگ غلطی که در میان همه مردم هم رواج دارد، صرف ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان برای گرم کردن خودرو پیش از راه افتادن است. این کار لازم نیست! موتورهای انژکتوری احتیاجی به گرم شدن دارند. بنابراین به محض چک کردن نکات ایمنی خودرو و استارت زدن، به سمت مقصد حرکت کنید.

۴-تعویض به موقع دنده‌ها: این مورد هم در کنترل مصرف سوخت اثر چشمگیری دارد. رانندگان خودروها برای کاهش مصرف سوخت خود باید تا جای امکان از سرعت ثابت و دور موتور پایین بهره ببرند. یعنی با استفاده از بالاترین دنده و با پایین‌ترین دور موتور رانندگی کنند.

۵- خاموش کردن خودرو در توقف‌های طولانی: گاهی ناچارا در ترافیک‌های سنگین گرفتار می‌شوید. در این شرایط ممکن است مجبور باشید ساعت‌ها منتظر باز شدن مسیر بمانید. بنابراین بهتر است به جای روشن نگه داشتن خودرو، آن را خاموش کنید.

۶-اضافه بار حمل نکنید: هر خودرویی بسته به قدرت موتور، ظرفیت مشخصی برای حمل بار دارد، به هیچ عنوان نباید بیش از ظرفیت خودرو بار حمل کنید. این امر در افزایش مصرف سوخت شما اثری چشمگیر دارد. برخی از راننده ها همیشه حجم مشخصی از بار در صدوق عقب خودرو دارند که همین امیر باعث می‌شود ماهانه مجبور به مصرف ۴ الی ۸ لیتر بنزین بیشتر باشند.

۷-سرویس به موقع خودرو: برای عملکرد بهینه خودرو حتما سرویس‌های ماهانه را انجام بدهید. این سرویس‌ها علاوه بر کاهش مصرف سوخت، به افزایش عمر مفید خودرو شما نیز کمک خواهد کرد. برای مثال فیلتر هوای استاندارد به میزان ۱۰درصد، موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.

۸-خودرو دوگانه سوز بخرید: انجام این مورد شاید در توان همه نباشد. اما به هر حال اگر قصد خرید خودرو جدید داشتید، بد نیست به دوگانه سوز بودنش فکر کنید. دوگانه سوز کردن خودروهای بنزینی هم ایده بدی نیست اما به شرطی که به‌دست افراد متخصص انجام بشود. چرا که انجام چنین تغییراتی با حساسیت بالایی انجام شده و در صورت سهل انگاری می‌تواند به موتور خودرو شما آسیب بزند.

۹-سرعت مجاز: مناسب ترین سرعت برای خودرو ۹۰ کیلومتر در ساعت است. در این شرایط شما بهینه‌ترین مصرف سوخت را خواهید داشت. بهتر است از رانندگی تهاجمی و شتاب‌دار پرهیز کنید.

/گسترش نیوز

ارسال نظر

آخرین اخبار