عضو شورای‌عالی بورس درباره فروش وکالتی سهام شرکت ها، معامله سهام عدالت و معضل وکالتنامه شرکت هایی مانند سیمان مجد خواف توضیح داد.

فروش وکالتی سهام عدالت امکان پذیر است؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ روح الله حسینی مقدم درباره فروش وکالتی سهام شرکت‌های سهامی عام و سهام عدالت و همچنین معضل شرکت هایی مانند سیمان مجد خواف و وکالتنامه حدود ۵۵ هزار نفر، گفت: طبق قانون احکامی دائمی که قبلا" در برنامه پنجم توسعه بود، سهام همه شرکت‌های سهامی عامی که نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند باید در بازار سرمایه داد و ستد شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس بود که بازار پایه فرابورس راه‌اندازی شد تا سهام شرکت هایی که هنوز فرآیند پذیرش را طی نکرده‌اند، امکان معامله داشته باشند. بنابراین معاملات سهام شرکت‌های سهامی عام در خارج از بازار سرمایه ممنوع و باطل است.

این عضو شورای‌عالی بورس درباره فروش وکالتی سهام عدالت هم، توضیح داد: بعد از آزادسازی سهام عدالت، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به درستی موضوع خلاف قانون بودن فروش وکالتی سهام عدالت توسط برخی دارندگان کم اطلاع و به قیمت‌های ارزان را در شورای‌عالی بورس مطرح کرد که با ابلاغ دادستان کل، معاملات وکالتی سهام عدالت در سراسر ایران ممنوع شده و وجاهت قانونی ندارد.

حسینی مقدم در مورد وکالت ۹ سال قبل ۵۵ هزار سهامدار "سخواف" به یک گروه که منجر به سوء مدیریت، زیاندهی، برگزاری مجامع در نقطه صفر مرزی خواف به جای تهران و... شده، توضیح داد: این موضوع و همچنین دادن وکالت سهام به دیگران از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است اما عمده‌ترین عامل آن ناشی از عدم آگاهی سهامداران است.

وی ادامه داد: برای حل این معضل علاوه بر اقدام به ابطال وکالتنامه ها، سهامداران این شرکت و دیگر شرکت‌های مشابه می‌توانند موضوع را با سازمان بورس در میان گذاشته و از مدیران و کارشناسان نهاد ناظر بازار سرمایه مشورت بگیرند.

 
منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار