آویشن از خانواده گیاه نعناع است که به شکل درختچه ای کوچک و پر از شاخه های علفی می باشد. آویشن گیاهی است که از خواص و مزایای زیاد آن در بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. علی رغم خواص بی‌شمار آویشن، برخی از افراد نباید از آن استفاده کنند که در این بخش به مضرات آویشن می‌پردازیم.

چه کسانی نباید آویشن مصرف کنند؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از کارگر آنلاین، آویشن یک آنتی اکسیدان قوی برای حفظ چربی‌های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد است. امروزه اغلب از آویشن به صورت دمنوش و یا مصارف آشپزی استفاده می شود. اما به طور کلی، گیاه و دمنوش آویشن در مصارف زینتی، آشپزی، مواد شوینده و مواد دارویی کاربرد زیادی دارد.

خواص آویشن
از آویشن در دوران رم باستان، برای جلوگیری از مسمومیت استفاده می‌شد، مثلا اگر شخصی دچار مسمومیت می‌شد، او را با آب آویشن حمام می‌کردند تا از تاثیرات مسمومیت جلوگیری کنند. در زمان‌های قدیم که یخچال وجود نداشت از آویشن را در پخت غذا استفاده می‌کردند تا تأثیر مخرب گوشت فاسدشده را کم کند و از بروز بیماری‌های ناشی از مصرف غذای ناسالم پیشگیری کنند. همچنین به جای آنتی بیوتیک‌های قوی امروزی، از آویشن برای درمان زخم ها استفاده می‌کردند.

به طور کلی آویشن تاثیر بسیار زیادی در بهبود وضعیت سیستم ایمنی، دستگاه‌های تنفسی، گوارشی، عصبی و بخش‌های دیگر بدن دارد. تاثیر این گیاه را بر افزایش قد و طول عمر نمی‌توان نادیده گرفت. روغن این گیاه برای افزایش قدرت ذهن، تسریع گردش خون، جوانسازی پوست و بهبود سلول‌های بدن دارای خواص بسیار است. همچنین در درمان آکنه، فشار خون، سرطان روده بزرگ، کاهش موخوره و ریزش مو نیز دارای فواید زیادی می باشد.

زمانی که پای سلامتی به میان می‌آید، آویشن مانند یک داروخانه مجهز، سلامت بدن را تامین می‌کند اما همانگونه که در مطلب عوارض آویشن توضیح داده شد همین گیاه درمانی قوی برای برخی افراد مضر است.

چه کسانی نباید آویشن مصرف کنند؟
خواص آویشن بی‌شمار است اما افرادی هستند که نباید از این گیاه دارویی فوق العاده استفاده کنند مانند:
افراد مبتلا به کم و پرکاری تیروئید نباید از آویشن استفاده نمایند زیرا بر روی غده‌ی تیروئید تاثیری منفی می‌گذارد. اما مصرف منظم آویشن ممکن است سطح هورمون تیروئید را کاهش دهد.
مصرف بیش از اندازه گیاه آویشن در بارداری خطر افزایش سقط جنین را به همراه دارد.
ماده شیمیایی تیمول که در آویشن وجود دارد باعث کاهش ضربان قلب، افت دمای بدن، بروز حالت تهوع ، استفراغ، سرگیجه و سردرد می‌شود.
تیمول و کارواکرول از ترکیبات شیمیایی آویشن هستند. افرادی که حساسیت دارند ممکن است پس از مصرف آویشن از تحریک غشاهای مخاطی رنج ببرند. بنابراین نباید از آویشن استفاده کنند.
مصرف آویشن برای کودکان زیر ۱۰ سال خطرناک است حتی از دهانشویه‌ی لیسترین هم که حاوی آویشن است نباید به عنوان ضدعفونی کننده‌ی دهان برای کودکان مصرف شود و استفاده از آن باید تحت نظر پزشک باشد.
برخی افراد که به گیاهانی از خانواده نعناع آلرژی دارند و مصرف آن‌ها موجب بروز حساسیت در این افراد می‌شود. مثلا در صورت وجود حساسیت به رزماری، کرفس و پونه، ممکن است به آویشن نیز حساسیت وجود داشته باشد.

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار