مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: با توجه به شیوع کروناویروس، محرم امسال با محرم های گذشته متفاوت خواهد بود و مراسم های عزاداری در فضای باز و با حضور آحاد مردم برگزار خواهد شد.

برگزاری مراسم‌های عزاداری محرم در فضای باز

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام محمدهادی نظیری در نشست هم اندیشی حوزه هنری و تبلیغات اسلامی همدان برای اجرای برنامه های فرهنگی مؤثر مشترک در استان همدان، تبلیغ و معرفی دین از زبان هنر را بسیار مؤثر و با اهمیت دانست و مطرح کرد: با توجه به شیوع کرونا، محرم امسال با محرم های گذشته متفاوت خواهد بود و مراسم ها در فضای باز و با حضور آحاد مردم برگزار خواهد شد و با اجرای برنامه های هنری مانند پرده خوانی، تعزیه، تئاتر خیابانی می توان مفاهیم عمیقی از عاشورا و مراسم مذهبی را به جامعه القا کرد.

وی هنر را لازمه نهادینه کردن فرهنگ اسلامی در جامعه بیان کرد و افزود: با اقدامات فرهنگی و هنری انجام شده در حوزه رزمایش مؤمنانه، استان همدان با ۱۴ میلیارد تومان مشارکت مردمی جایگاه خوبی در کشور دارد که می توان از این اقدامات فرهنگی شاخص مردمی، آثار هنری تأثیرگذار تولید کرد.

نظیری آموزش هایی چون فیلمنامه نویسی، ساخت مستند، داستان نویسی و ... به طلاب و مبلغان دینی را موجب تقویت و تعالی عملکرد آنان دانست و اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه هایی مناسب با محوریت غدیر و محرم، اقدامات پژوهشی در باب ریشه یابی برنامه های مذهبی اصیل بومی در استان، فراخوان های هنری با رویکرد «تولید محوری» و ... از فعالیت های هنری تأثیرگذار در معرفی دین به جامعه خواهد بود و این ظرفیت ها به خوبی در حوزه هنری موجود است.

وی طرح «امام محله» در استان را از اقدامات قابل توجه تبلیغات اسلامی بیان کرد و گفت: در این طرح روحانی علاوه بر مسجد، امام محله خود نیز خواهد بود و نسبت به رفع مشکلات اجتماعی، ایجاد اشتغال، شبکه سازی و افزایش همدلی اعضای محله فعالیت خواهد داشت و حوزه هنری با تجربه نگاری و مستندسازی تصویری و مکتوب می تواند در فرهنگسازی یاری رسان این اقدام باشد.

رئیس حوزه هنری استان همدان نیز با بیان اینکه حوزه هنری با عنایت ویژه­ی مقام معظم رهبری و تکیه بر اندیشه­ بزرگانی چون شهید سیدمرتضی آوینی، جایگاهی رفیع در حیطه­ هنر، ادبیات و فرهنگ کشور دارد، گفت: حوزه هنری استان نیز توجه خاصی به هویت اندیشگانی دارد و تلاش دارد توان خود را برای تبیین هنری اندیشه­ اسلامی به کار گیرد.

سیدمحمدباقر حسینی تعامل بیشتر حوزه هنری و اداره کل تبلیغات اسلامی را پربرکت و مطلوب دانست و با اشاره به طرح همکاری مشترک، تصریح کرد: حوزه هنری می تواند در راهبری زیست ‌بوم فرهنگی، تبلیغی نقش مهمی داشته باشد و بر این اساس، ضرورت هم ‌افزایی و بهره‌مندی از توانمندی‌ های دوسویه در جهت پیشبرد اهداف مشترک بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان همدان، وی زمینه همکاری مشترک بین دو نهاد را گسترده و متنوع اعلام کرد و گفت: تعالی زیست­ بوم فرهنگی و هنری استان، استفاده از ظرفیت‌های هنری برای تبیین و تبلیغ اندیشه اسلامی، شناسایی شاخص های دارالمؤمنین همدان، زمینه‌سازی برای حضور هسته‌های مردمی در حوزه­ فرهنگ و هنر، برپایی کارگاه‌ ها و کانون‌ های آموزشی و در نهایت تولید آثار مکتوب و تصویری از جمله موضوعات مشترک برای همکاری روزافزون این دو نهاد ارزشی است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار