آسم را می توان به راحتی کنترل کرد فقط باید به موقع به پزشک مراجعه شود.

آیا آسم قابل درمان است؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ آسم بیماری است که فرد را از انجام فعالیت های حرکتی باز می دارد و گاهی بسیار نگران کننده جلوه می کند بخصوص برای کودکان. در این مقاله به بررسی عوامل ایجاد کننده آسم پرداخته ایم و به این سوال که آیا آسم قابل درمان است؟ پاسخ خواهیم داد.

آسم چیست؟

اگر در طول لوله هایی که هوا را به سمت ریه می برند اختلالی ایجاد شود به طوری که تنفس را برای فرد مشکل سازد آنگاه شخص دچار بیماری آسم شده است. در این بیماری لوله های موجود که به نایژه معروفند، بسیار باریک می شوند به طوری که هوا نمی تواند آزادانه در آن ها حرکت کند و باعث تنگی نفس و خس خس می شود. درمانی برای آسم وجود ندارد اما می توان آن را کنترل کرد.

وخیم تر شدن آسم

تعدادافرا مبتلا به آسم در دهه های اخیر رو به افزایش است. محققان علت این امر را رعایت زیاد بهداشت می دانند: نظریه آن ها این گونه شرح داده است که: کسانی که در بچگی در محیطی بسیار تمیز رشد پیدا کرده اند و بیماری های عفونی را تجربه نکرده اند سیستم ایمنی آن ها ضعیف تر است. وقتی محیط زندگی زیاد از حد تمیز باشد یعنی از اسپری های بیشتری استفاده شده، هیچ گونه آسپرینی مصرف نشده و سطح ویتامین D فرد پایین است که همگی باعث ایجاد آسم می گردند.

چه کسانی در معرض آسم هستند؟

به طور کلی آسم در دوران بچگی شروع می شود اما می تواند در هر سنی ایجاد شود. کسانی که آلرژی دارند و یا سابقه خانوادگی، بیشتر در معرض آسم قرار می گیرند. پسر بچه ها بیشتر از دختر بچه ها از آسم رنج می برند اما در خانم ها بیشتر از آقایان آسم وجود دارد.

آسم ناشی از شرایط کاری

نوعی از شغل ها هستند که ریسک ابتلا به آسم را در افراد بزرگسال افزایش می دهند. به عنوان مثال افرادی که در کارخانه جات یا محل های دیگری که مدام با مواد شیمایی و تنفس ناخواسته آن ها سروکار دارند.

سیگار کشیدن

تحقیقات زیادی اثبات کرده اند نوجوانان و بزرگسالانی که سیگار می کشند شانس زیادی درمبتلا شدن به آسم دارند. قرار گرفتن در محیط هایی که افراد در حال سیگار کشیدن هستند می تواند اثر مخرب تری بر اطرافیان بگذارد به خصوص کودکانی که اطراف بزرگسالان سیگاری هستند شانس زیادی در ابتلا به آسم دارند.

چه عواملی باعث ایجاد آسم می شوند؟

برخی عوامل باعث ایجاد التهاب در مسیر عبور هوا درون ریه ها می شوند. این تورم موجب می شود که فضا برای عبور هوا کم شود از طرفی بدن ممکن است مخاط اضافی تولید کند که شرایط را بدتر و راه تنفس را مسدود کند. در این وضعیت ورود و خروج هوا بسیار سخت خواهد شد و شخص دچار تنگی نفس می گردد.

علائم آسم

•    نفس های کوتاه
•    نفس نفس زدن
•    احساس وجود یه شی سخت یا خس خس در قفسه سینه
•    سرفه های ممتد
اگر از دارو برای کنترل آسم استفاده نکنید یک حمله ناگهانی آن می تواند بسیار خطرناک باشد.

نشانه های اولیه

گاهی اوقات آسم نشانه های کمی دارد. ممکن است مدام سرفه کنید بخصوص در شب، به سختی بخوابید، بدون هیچ دلیلی نتوانید به راحتی تنفس کنید.
این نشانه ها شاید زیاد مورد توجه قرار نگیرند اما می تواند گویای این باشد که آسم در راه است.

تشخیص آسم

تست ریه می تواند نشان دهد که شما چه میزان هوا را حین تنفس می توانید به درون و خارج از ریه منتقل کنید. نتیجه می تواند به پزشک شما در تصمیم گیری این که آیا آسم دارید و این که چقدر پیشرفته است، کمک کند. ممکن است پیشنهاد تست آلرژی بدهد تا عوامل تشدید کننده آن را بیابد.

آلرژی ها

موارد رایجی که می تواند موجب ایجاد آسم شوند عبارتند از: کپک، غبار، سوسک ها، گرده درختان، چمن و گل ها برخی از غذاها مثل بادام زمینی، تخم مرغ و ماهی.
اگر حساست شما مربوط به گرده افشانی است باید به این نکته توجه داشته باشید که آسم شما هر ساله موقع مشخصی که زمان گرده افشانی گل ها است بدتر خواهد شد.

حیوانات خانگی

مشکل به پوست مرده آن ها مربوط می شود. سلول های مرده پوست حیوانات خانگی بر روی لباس، اسباب و اثاثیه و دیوارها جمع می شوند و زمانی که شما تنفس می کنید در کمتر از 15 دقیقه می تواند ایجاد آسم کند.
افرادی که به گربه آلرژی دارند نسبت به پروتئین موجود در بزاق، پوست و ادرار آن ها واکنش نشان می دهند.

آلودگی هوا

آلودگی هوا چه در بیرون و چه درون خانه می تواند آسم را بدتر کند. بیشترین عوامل تشدید کننده آسم دود، دود سیگار، اسپری مو، اسپری رنگ می باشد. این مواد باعث ایجاد آلرژی نمی شوند اما مجرای تنفسی را تحریک می کنند و به عنوان عوامل غیر آلرژیک شناخته می شوند.

ورزش

اگرچه ورزش برای شما مفید است، فعالیت های ورزشی می تواند برای بعضی از افراد عامل ایجاد آسم محسوب شود. که به آن آسم ورزشی می گویند. خوشبخانه، می توان آسم را کنترل کرد پس نیازی به متوقف کردن کار و فعالیت هایی مثل ورزش که از آن لذت می برید نیست.
منبع الودکتر

 

ارسال نظر

آخرین اخبار