افزایش حق مسکن کارگران در هفته گذشته نصفه و نیمه تصویب شد و تصویب نهایی آن با ارجاع به دولت باقی ماند. این موضوع باعث تذکر مجلس و کارگران به وزیر کار شد.

بازی جدید دولت با حق مسکن کارگران

به گزارش گلستان ۲۴؛ تعاون و کار در هفته‌ای که گذشت با اخبار متعددی همراه بود. یکی از مهم‌ترین اخبار بحث تصویب حق مسکن کارگران بود.

افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران ۱۷خرداد ماه در شورای‌عالی کار باحضور شرکای اجتماعی به تصویب رسید. پس از آن در ۳۱ خرداد ماه طی نامه‌ای از سوی شریعتمداری وزیرکار به جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ارسال شد تا این مصوبه در دولت به تصویب برسد. در طول این مدت نمایندگان کارگران از تعلل دولت برای عدم تصویب این مصوبه بسیار ناراحت بودند و گلایه‌های بسیاری را مطرح کردند.در نهایت در چند روز گذشته پس از پیگیری‌های مداوم نمایندگان کارگران مصوبه در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید و وزیرکار از ارجاع آن به دولت برای تصویب نهایی خبر داد.

همین موضوع هم گلایه کارگران را به دنبال داشت. فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها در واکنش به اظهارات وزیرکار مبنی بر ارجاع مصوبه به دولت گفت: وزیرکار به عنوان بدنه هیأت دولت باید به دنبال این می‌بود که مصوبه افزایش حق مسکن کارگران خارج از نوبت بررسی می‌شد. نه اینکه با خوشحالی اعلام کنند که مصوبه در کمیسیون اقتصادی تصویب شد و به دولت ارجاع داده می‌شود.

 وی ادامه داد: مگر اعضای کمیسیون اقتصادی وزرای دولت نیستند؟ چرا با ذهن کارگران بازی می‌کنند؟ مگر دولت چند نفر است که بعد از دوماه نمی‌توانند حق مسکن را تصویب و ابلاغ کنند؟

 تعلل دولت در تصویب افزایش حق مسکن کارگران با گذشت ۵ ماه از سال تا حدی بود که ۱۹ نفر از نمایندگان به وزیر کار تذکر دادند.

متن کامل تذکر ۱۹ نفر از نمایندگان به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شرح زیر است:

خلاصه تذکر:

چرا با گذشت ۵ ماه از سال و افزایش بیش از حد اجاره و خرید مسکن هنوز حق مسکن کارگران افزایش نیافته و پرداخت نمی‌شود؟

متن تذکر:

جناب آقای وزیر آیا می‌دانید اجاره مسکن در برابر و خرید مسکن هم تبدیل به آرزو برای کارگران شده است؟ کارگران با ماهی ۲ میلیون تومان هم نمی‌توانند یک آپارتمان ۵۰ متری اجاره کنند. حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی چه دردی از آنها دوا می‌کند؟ افزایش حق مسکن کارگران هنوز تصویب نشده و در حد پیشنهاد ۳۰۰ هزار تومانی است، این همه معطلی افزایش حق مسکن برای چیست و چرا تاکنون اقدامی نشده؟لذا در خواست افزایش بیشتری مورد درخواست و مطالبه کارگران است.

 میان همه اخبارهای حوزه تعاون و کار بدون شک بحث حق مسکن موضوع مهمی است که ۱۴ میلیون کارگر را منتظر گذاشته است. حالا باید دید آیا در هفته جاری افزایش حق مسکن در دولت نهایی می‌شود؟

 

 

 
منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار