البرز حسینی - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در هیأت دولت و ورود قوه مجریه برای ایجاد و تقویت پایه های مالیاتی بسیار مثبت است

خبر ناراحت کننده از بحران جدید بازار مسکن

 به گزارش گلستان ۲۴؛ البرز حسینی - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس بررسی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در هیأت دولت و ورود قوه مجریه برای ایجاد و تقویت پایه های مالیاتی بسیار مثبت است، چراکه این اقدام راه کاری برای مدیریت صحیح بازارهای اقتصادی محسوب می شود، یکی از محورهای اصلی لایحه یادشده، مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است.

در شرایط کنونی یکی از عوامل و دلایل تشدید بحران مسکن، فعالیت دلالان و سفته بازان در بازار است، حال یکی از راه کارهای اساسی برای مدیریت و مقابله با این مسئله، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه است، قطعا مدیریت و ساماندهی معاملات و خرید و فروش مسکن موجب تعدیل نظام عرضه و تقاضا خواهد شد. فردی که از محل خرید و فروش مسکن به درآمدهای بالایی رسیده است، با اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن دیگر زمینه را برای سوداگری مهیا نمی بیند، چراکه با اجرای این قانون، اگر فردی بخواهد بیش از حد مجاز خرید و فروش مسکن انجام دهد، باید مالیات پرداخت کند که این زمینه را برای توقف فعالیت دلالان فراهم می کند. بخشی اعظمی از منابع مالی اجرای طرح جهش تولید و تأمین مسکن، از محل اخذ مالیات های جدید از حوزه مسکن تأمین خواهد شد، حال بخشی از پایه های مالیاتی هنوز قانون ومقررات خاص خود را ندارند که باید در این عرصه برنامه ریزی مدونی صورت گیرد.

مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، مالیات بر اراضی بلااستفاده و مالیات بر خانه های لوکس از پایه های مالیاتی است که می توان از این محل منابع اعتباری جدیدی را خلق کرد.

مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، بازار را از رویکرد سرمایه ای به رویکرد مصرفی هدایت می کند و در نهایت باعث می‌شود که بازار از حضور دلالان و سفته‌بازان که به کسب سود به قیمت ضربه خوردن مردم هستن خالی شود.

منبع : روزنامه عصرایرانیان

 

ارسال نظر

آخرین اخبار