شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات آخرین روز هفته، با افزایش ۹ هزار و ۱۱۶ واحد روبه‌رو شد تا مشخص شود سطح حمایتی ۱.۲ میلیون واحد سطح مهمی است و شاخص کل در برابر ریزش به سطوح کمتر از آن مقاومت کرده است. در همین حال شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی به بالاترین سطح در دو سال اخیر رسید که خبری خوش برای بورس محسوب می‌شود.

خبر خوش برای سهامداران شرکت های صنعتی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از اقتصادنیوز، ‌بورس اوراق بهادار تهران که در روزهای قبل روند کاهشی به خود گرفته بود، دیروز در پایان معاملات با افزایش ۹ هزار و ۱۱۶ واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۵۷ واحد رسید. حجم معاملات در بورس و فرابورس نیز به بیش از ۱۳.۵ هزار میلیارد تومان رسید که در روزهای اخیر بی‌سابقه بوده است. بیشترین اثر افزایش بر شاخص بورس را نمادهای ملی مس، گل‌گهر، فولاد مبارکه، چادرملو، پتروشیمی پارس، ایران خودرو و کشتیرانی در رشد شاخص داشتند.

در همین حال گزارش ماهیانه تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورسی توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر شد که براساس آن در مهر ماه مانند شش ماه اخیر روند صعودی رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی ادامه یافت و رشد این شاخص نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶.۹ درصد رسید که در دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

 بررسی سودآوری شرکت‌های بورسی در شش ماه ۱۳۹۹ نیز نشان می‌دهد که ۴۱۹ شرکت در مجموع رشد اسمی ۶۴.۸ درصدی سود خالص را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند. این در حالی است که از بین این شرکت‌ها ۵۱ شرکت زیان‌ده بوده‌اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۱ شرکت بود، کاهش داشته است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار