دکتر رضا علیزاده کاشانی متخصص ICU و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز عنوان کرد :

مصرف ویتامین از کرونا جلوگیری می کند؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از بهداشت نیوز، دکتر رضا علیزاده کاشانی متخصص ICU  و عضو هیات علمی دانشگاه  علوم پزشکی البرز عنوان کرد :

مصرف ویتامین ها از ابتلا به کرونا جلوگیری نمی کند اما اثبات شده که کمبود آنها در بدن در صورت ابتلا به کرونا عوارض بیماری را تشدید می کند. مصرف هرگونه ویتامین باید تحت نظر پزشک انجام شود . 

 مصرف هیچ دارویی از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی کند و مصرف هیچ دارویی نیز علائم بیماری را تشدید نمی کند. 

 از زمان ورود ویروس کرونا به بدن تا نمایان شدن علائم حدودا 5 روز طول می کشد که در این زمان فرد بدون علامت ناقل است و ویروس را به سایر افراد منتقل می کند.

 پاسخ بدن به ویروس سبب بروز علائم مختلفی در افراد می شود .

علائم اولیه بیماری شامل ضعف، بدن درد به خصوص در در ناحیه کمر و قفسه سینه به صورتی که درد پخش می شود و متمرکز نیست، تب، تنگی نفس، سرفه خشک ، کاهش حس بویایی و چشایی و علائم گوارشی شامل دل درد و دل پیچه و تهوع و بی اشتهایی و اسهال می باشد. 

بیمار معمولا دو مورد از علائم را دارد و در صورت وجود 2 مورد از این علائم باید نسبت به کرونا شک کند و به مراکز بهداشتی و درمانی سطح شهر مراجعه کند و توصیه های لازم را با دقت اجرا کند و قرنطینه خانگی را انجام دهد .

 این علائم 7 الی 10 روز ادامه دارد و در این فاز جای نگرانی نیست . تقریبا از روز یازدهم به بعد است که خطر علائم تنفسی ایجاد می شود ، سرفه ها تشدید می شوند و تنگی نفس افزایش می یابد ، فرد دچار خستگی شدید و گیجی می شود و اکسیژن رسانی به مغز کاهش می یابد و ضربان قلب بالا می رود که نشان دهنده این است که اکسیژن رسانی به قلب کم شده است  . 

یکی از عوارض مهم کرونا ایجاد لخته در قسمت های مختلف بدن است که سبب نارسایی جریان خون به ارگان ها می شود . در این شرایط بیمار باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند . 

دکتر علیزاده تاکید کرد بیماری های زمینه ای سبب تشدید علائم می شود و این افراد از ابتدای بروز بیماری باید سریعا به پزشک مراجعه کنند . 

علائم کمتر شایع کرونا ویروس می توان به کهیر و خارش های پوستی و التهاب تیروئید اشاره کرد . واکنش های التهابی در هر قسمت از بدن ممکن است رخ دهد .

وی خاطر نشان کرد افراد مبتلا تا دو هفته بیماری را به سایر افراد منتقل می کنند. بعد از بهبود کامل علائم فرد ممکن است 4  تا 5 روز هم ناقل باشد اما امکان انتقال کاهش می یابد .

 

ارسال نظر

آخرین اخبار