با شیوع ویروس منحوس کرونا و وحشت مردم از سرایت این بیماری این روزها بانک انتقال خون را با کاهش ذخیر خونی مواجه کرده است.

کرونا اهدای خون به بیماران را کم نکند/نذرخون در گلستان ساری و جاری است

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از گلستان ما؛با شیوع ویروس منحوس کرونا و وحشت مردم از سرایت این بیمرای این روزها بانک انتقال خون را با کاهش ذخیر خونی مواجه کرده است.

کمک به همنوع بخصوص اهدای خون از سنت های حسنه ای است بی مناسبت و با مناسبت توسط مردم نوع دوست کشور صورت می گیرد اما کانون با شیوع ویروس کرونا به دلییل وحشتی که از سرایت این بیماری در دل مردم افتاده است ذخیر خونی کشور را با مشکل روبرو کرده است.

اهدای خون یک نیاز همیشگی است که اگر انجام نشود جان هزاران بیمار وابسته بخون و فراوره های خونی به خطر می افتد.حتی پلاسما درمانی نیز برای بیماران کرونایی توصیه شده است لذا بسیاری از پزشکان بیماران بهبود یافته از کرونا را به اهدای پلاسما دعوت می کنند.

شاید اگر اندکی به این موضوع فکر کنیم متوجه می شویم که شاید با خون ما کودکی زنده به ماند ، فرزندی یتیم نشود و مادری از بین نرود و خانواده ای از دیدن عزیزشان محروم نشود پس نباید برای اهدای خون که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام می شود و ضرری نیز برای فرد ندارد تردید شود .

 

 

مردم برای اهدای خون اقدام کنند

مهدی حسینی یکی از شهروندان کردکوی است که همواره برای اهدای خون پیش قدم می شود، می گوید: از اینکه می بینم با تنها درصد خیلی کمی از خون بدنم که بلافاصله هم بعد از اهدا جایگزین می شود جان یک انسان را نجات می دهم خوشحالم .

وی افزود: سالی دوبار برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه میکنم و به مردم نیز توصیه میکنم از این کار دریغ نکنند .

حسینی بیان کرد: هرچند این روزها از کرونا ترس دارم اما می بینم برای کار و برای خرید هم از منزل خارج شوم ممکن است به این بیماری مبتلا شوم حالا مراکز بهداشتی که بیشتر از سایر جاها پروتکل ها را رعایت می کنند و از مواد ضدعفونی کننده نیز بیشتر استفاده می کنند.

 در این باره مدیرکل انتقال خون گلستان از کاهش اهدای خون در استان خبر داد و گفت: ذخایر خونی استان به کمتر از 4 روز رسیده است.

سیدصادق بنی عقیل مدیرکل انتقال خون استان گلستان از کاهش ذخایر خونی در گلستان به کمتر از 55 روز خبرداد و گفت: مردم برای کمک به بیماران سرطانی و هموفیلی و .. کمک کنند زیرا  زندگی بسیاری از بیماران بخصوص بیماران خاص به آن وابسته است.

وی با بیان اینکه با شیوع بحران کرونا، میزان اهدای خون در استان مانند سایر نقاط کشور با کاهش مواجه شده است، توضبح داد: ذخیره خونی ما برای مواقع بحرانی باید 7 روز باشد اما اکنون این میزان به کمتر از 5 روز کاهش پیدا کرده است.

 

به همه گروه های خونی نیاز ویژه داریم

بنی عقیل تاکید کرد:  به همه گروه‌های خونی نیاز ویژه داریم و از مردم می خواهیم برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی اطمینان داد؛ تمام پروتکل های بهداشتی برای مراجعه کنندگان رعایت می شود و برای سلامتی آنها مشکلی پی نمی آسد

مدیرکل انتقال خون گلستان تصریح کرد: با توجه به اینکه خون و فرآورده‌های خونی مدت زمان کوتاهی قابلیت نگهداری دارند به صورت مستمر باید اهدای خون داشته باشیم.

وی  اذعان کرد: پلاکت‌ها تا سه روز و گلبول‌های قرمز تا 35 روز  امکان نگهداری دارند و با توجه به اینکه از روز شنبه ( اول آذرماه) دو هفته تعطیلات کامل داریم از مردم می‌خواهیم برای اهدای خون مراجعه کنند.

بنی عقیل ادامه داد: حدود 4 هزار بیمار تالاسمی، دیالیزی، سرطانی، هموفیلی و غیره به صورت مستمر نیاز به فرآورده‌های خونی دارند. علاوه برای مادران باردار در هنگام زایمان، جراحی‌های مختلف و مصدومان تصادفات نیز به خون نیاز دارند و باید نیاز آنان را تأمین کنیم.

 

ویش نذر خون در ایستگاه بسیجیان گلستانی

در روزهای اخیر با فراخوان نذرخون از سوی نهادهای مختلف مسئولان و مردم نیز برای اهدای خون به مراکز انتقال استان گلستان مراجعه می کنند و آن را کمک مومنانه  و مانور هم نوع دوستی می نامند.

مرزبانان گلستان، مسئولان نیروی انتظامی،بهزیستی و راهداری گلستان، جامعه روحانیون استان و حالا در هفته بسیج فرماندهان سپاه نینوا و بسیجیان برای اهدای خون پیش قدم شدند تا بازهم امیدبخشی و نوع دوستی خطه سبز گلستان را به رخ همگان بکشند و نجات جان هموطن خود را برهرچیزی مقدم بدانند.

به گزارش گلستان ما؛ ضروری است به منظور جلوگیری از ازدحام و اتلاف وقت اهداکنندگان خون، سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir در دسترس است و داوطلبین اهدای خون می‌توانند با اخذ نوبت در ساعاتی که مراکز خلوت‌تر است مراجعه کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار