معاون اول رییس جمهور :

معاون اول رییس جمهور گفت: محیط زیست محل حیات همه جانداران است که نیاز به مراقبت جدی دارد بنابراین دولت در مواقع آسیب به محیط زیست به هیچ عنوان از این ملاحظات کوتاه نمی آید.

دولت به هیچ عنوان نسبت به حفاظت از محیط زیست کوتاه نمی آید

به گزارش خبرنگار گلستان 24، دکتر محمد مخبر  در پنجمین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور به ریاست  وی و با حضور وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، امور خارجه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و #استاندار_گلستان برگزار شد، اظهار کرد: دستور رییس جمهور برای احیای خلیج گرگان هر چه سریعتر عملیاتی شود.

وی تالاب های کشور را نعمت و موهبتی الهی برای کشور توصیف کرد و گفت: متأسفانه این دارایی های خدادای در حال تخریب و از بین رفتن هستند که لازم است برای حفظ و نگهداری از این تالاب ها همه دستگاه های متولی با جدیت پای کار بیایند.

معاون اول رییس جمهور افزود: با وجود آنکه باید همه مردم کشور از تالاب ها منتفع شوند اما متأسفانه شاهد آن هستیم که تالاب های کشور در معرض خشک شدن قرار دارند و اگر تدابیر لازم را برای حفظ، احیاء و توسعه تالاب ها به کار نبندیم باید در برابر خداوند و مردم پاسخگو باشیم.

دکتر مخبر با اشاره به فقدان نگاه جامع و عدم مدیریت مناسب برای حفاظت از تالاب ها اظهار داشت: فارغ از جلسات اداری و ستادهای مربوطه باید برای هر یک از تالاب ها برنامه و مجری مشخص و پاسخگو تعیین شود و همه دستگاه ها نیز مکلف به همکاری برای اجرای این برنامه ها باشند.

معاون اول رییس جمهور بر رویکرد جدی دولت برای توجه به ملاحظات و خطوط قرمز زیست محیطی تأکید کرد و افزود: محیط زیست محل حیات همه جانداران است که نیاز به مراقبت جدی دارد بنابراین دولت در مواقع آسیب به محیط زیست به هیچ عنوان از این ملاحظات کوتاه نمی آید.

دکتر مخبر همچنین با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در خصوص مسایل تالاب میانکاله و احیای خلیج گرگان گفت: رییس جمهور در سفر اخیر خود به این منطقه، نسبت به احیاء تالاب میانکاله و خلیج گرگان به مردم قول داده اند که لازم است با جدیت پای کار باشیم تا این وعده محقق شود.

معاون اول رییس جمهور از وزیر نیرو، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و استاندار گلستان خواست در اسرع وقت نسبت به اتخاذ تصمیمات لازم جهت اجرا و تسریع در طرح تسهیل ارتباط بین دریا و خلیج گرگان برای احیاء این منطقه طبیعی اقدام کنند.

در این جلسه همچنین مقرر شد روش لایروبی کانال آشوراده در راستای احیای خلیج گرگان ظرف مدت ۲۴ ساعت سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان محیط زیست با محوریت محیط زیست مشخص شود و اجرای عملیات لایروبی آغاز شود

در عین حال طرح جامع احیا حفاظت و مدیریت تالاب بین المللی #گمیشان نیز مصوب شد ، تالاب گمیشان که ۲۰ هزار هکتار از مساحت آن در طول ۱۰ سال گذشته خشک شده و این محیط به کانون گرد و غبار تبدیل شده است.

بر اساس طرحی که توسط سازمان محیط زیست استان گلستان تهیه شد حفاظت و مدیریت این تالاب ظرف مدت ۵ سال با اعتبار ۴۰۵ میلیارد تومان اجرایی می‌شود تا از این طریق از خشک شدن بیش از پیش تالاب #گمیشان جلوگیری گردد همچنین زمینه کاهش بار آلودگی و جلوگیری از تخریب اراضی تالاب با همکاری دستگاه‌های ذیربط صورت گیرد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار