نتیجه کار ژنرال در وزارت نفت چه خواهد شد؟

وزیر نفت می تواند با همه انتقاداتی که به عملکرد وی می شود خیالش از بابت تداوم حضور دراین وزارتخانه راحت باشد و به کار خود برسد!

آقای زنگنه! خیالتان راحت، حاشیه امن دارید/ اخبار تلخ وزارت نفت هیچ ربطی به شما ندارد!
به گزارش گلستان24؛چندی است که شدت انتقادات به عملکرد «بیژن نامدار زنگنه» وزیر برند و ژنرال دولت دوازدهم افزایش یافته است. این انتقادات نیز به سبب عدم موفقیت لازم در فروش نفت و حضور در بازارهای جهانی و همچنین اتفاقاتی است که هر از چندگاهی اخبار آن از این وزارتخانه خارج می شود. کاهش ۴۶ درصدی صادرات گاز LPG در دوره بیژن زنگنه یکی از همین موارد است. بررسی رسانه‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۳ میزان صادرات گاز LPG کشور بیش از ۳/۵ میلیارد دلار بوده که این میزان طی سال‌های اخیر در دوره مدیریت بیژن زنگنه روند نزولی خود را ادامه داده و در سال ۱۳۹۷ به ۱/۹ میلیارد دلار رسیده است.

از اتفاقات مربوط به 16 مدیر نفتی و ارتباطشان با یک زن و پیدا شدن کارت خوان در دفتر وزیر بگذریم که بسیاری مطرح می کنند که موارد حاشیه ای است و بایستی به اصل کار این وزارتخانه پرداخت منتقدان وزیر نفت می گویند عملکرد زنگنه و وزارت نفت در فروش نفت اصلا راضی کننده نیست.

درهمین زمینه، «مجید ناصری‌نژاد»، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی می گوید: «آقای زنگنه سابقه زیادی به عنوان وزیر در وزارت نفت دارند و انتظار می‌رفت با تجربه‌ای که در اختیار دارند عملکرد مناسبی در زمینه فروش نفت داشته باشند اما آنچه اتفاق افتاد و شاهد هستیم با توقعی که از وزیر نفت داریم فاصله زیادی دارد. راه‌های دور زدن تحریم‌ها وجود دارد و نباید با تهدید دشمن ترسید و تسلیم شد. کشورهای زیادی حاضر به خرید نفت ایران هستند اما در ابتدا ایران باید زمینه را برای فروش و صادرات نفت مهیا کند.»

بیژن زنگنه وزیر نفت درباره این کم کاری‌ها می گوید: «روزانه ۱۰ نفر برای خرید نفت مراجعه می‌کنند که ۷۰ درصد آن‌ها مشتری واقعی نیستند و می‌خواهند اطلاعات بگیرند که ایران چطور نفت می‌فروشد و چطور می‌خواهد پول‌هایش را دریافت کند.»

وی همچنین با بیان اینکه شرایط امروز از دوران جنگ سخت تر است، بیان می کند: «زمان جنگ مشکلی در صادرات نفت نداشتیم و تنها صدام واحدهای ما را هدف قرار می داد، ضمن آنکه پول نفت را می گرفتیم اما الان این فرایند به سختی انجام می شود و اکنون نمی توانیم به اسم ایران نفت صادر کنیم.»

همچنین آمار رسمی وزارت نفت که توسط بانک مرکزی منتشرشده، نشان می‌دهد در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و ماه‌های ابتدایی سال ۹۲ و قبل از روی کار آمدن دولت روحانی، آمار صادرات نفت کشور در سطح بالاتری از عملکرد دولت یازدهم بوده است. موضوعی که زنگنه بر خلاف آن بیان می کند که حضورش در این وزارتخانه به کار وزارت نفت قوت بخشید.

متاسفانه دولت یازدهم و دوازدهم و در اصل مردم از یک موضوع بسیار آسیب دیدند و آن عملکرد نامناسب وزرایی بود که آنها را در دولت های روحانی برند و ژنرال می خواندند. در حوزه وزارت راه و شهرسازی این موضوع به وضوح دیده شد. تا جایی که امروز دولتی که مخالف شدید مسکن مهر بود به طرفدار پروپاقرص آن بدل شده است. هر چند که امروز وضعیت مسکن به جایی رسیده که مردم بایستی به جای وام خانه دار شدن وام اجاره بها بگیرند تا بیشتر بدهکار شوند. از سوی دیگر در وزارتخانه بهداشت و درمان یکی دیگر از وزرای برند دولت حضور داشت که طرح تحول سلامت را ارائه کرد طرحی که با بسیاری از وزرا درباره اجرای آن به مجادله پرداخت و عاقبت استعفا پایان کار این وزیر و شکست پایان کار آن طرح شد.

حالا در وزارت نفت همین رویه مضمحل کننده اتفاق افتاده است اما برخی از نمایندگان مجلس که از طیف اصلاح طلبان هستند پشت سر وزیر ایستاده اند. وزارت نفت در فروش نفت که کار اصلی این وزارتخانه است دچار مشکل جدی شده و حواشی مفسده برانگیزی هم درمورد این وزارتخانه به اخبار رسانه ها درز پیدا می کند. 

وزارت نفت در دوران ژنرال زنگنه با چالش های زیادی مواجه بوده است. نگاه غربی که در این وزارتخانه در این دوران حکمفرما بوده سبب تلف شدن بسیاری از ظرفیت ها شده است. ماجرای شرکت توتال و بی تعهدی دوباره این شرکت به ایران به سبب اعتماد بی حد و حصر زنگنه به این شرکت فرانسوی یکی دیگر از مشکلات این وزارتخانه است. وزیری که قراداد کرسنت را در کارنامه کاری خود دارد حالا در حوزه فروش نفت با مشکلات متعددی روبرو است. برخی نیز بیان می کنند برخی از ظرفیت ها مخصوصا فروش نفت به چین در این وزارتخانه به خوبی اجرا نشده است.

این درحالی است که چینی ها همواره اعلام کرده اند که در خرید نفت ایران به آمریکا گوش نمی کنند. به هر جهت مشخص نیست که به چه قیمتی دولت قرار است عملکرد زنگنه را تحمل کند. هر چند که در سال گذشته هم دولت در ترمیم کابینه خود قدم مهمی برنداشت و این مجلس بود که به ترمیم کابینه روحانی کمک کرد.

حالا برخی از نمایندگان مجلس خصوصا در جریان اصلاحات حاشیه امنی برای وزیر نفت بوجود آورده اند. این فرضیه وجود دارد که برخی از نمایندگان مجلس آلوده وزارت نفت هستند؛ حالا مشخص نیست چه میزان این فرضیه را می توان تایید کرد اما به نظر می رسد با همه حواشی و کم کاری هایی که زنگنه در این وزارتخانه دارد برخی از نمایندگان هنوز پشت سر وی هستند و حاشیه امنی برای وی وجود دارد.

اما معلوم نیست تا کی این پشتیبانی سیاسی جناحی ادامه دارد هر چند در این خصوص وزیر نفت می تواند با همه انتقاداتی که به عملکرد وی می شود خیالش از بابت تداوم حضور دراین وزارتخانه راحت باشد و به کار خود برسد منتها بایستی در این حاشیه امنی که برخی برای وزیر نفت ایجاد کرده‌اند دید چه عملکرد و نتیجه ای رخ می دهد. تا به امروز که چندان این عملکرد راضی کننده نیست اما به نظر می رسد با این حاشیه امن وزیر نفت نباید بهانه دیگری برای کم کاری این وزارتخانه داشته باشد. 

 

انتهای پیام/جهان نیوز

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار