رئیس پلیس فتا استان گلستان:

رئیس پلیس فتا استان گلستان درباره ترفند اخذ بیعانه مجرمان سایبری در فروش کالا به شهروندان هشدار داد.

کلاهبرداری تحت عنوان اخذ بیعانه از شهروندان

به گزارش گلستان 24، سرهنگ ابراهیم پرسا اظهار کرد: شهروندان برای خرید هر گونه کالا در فضای مجازی چه فروشگاه‌های آنلاین و چه کالاها و خدمات تبلیغ شده در سایت‌های واسط باید دقت کنند تا در دام مجرمان سایبری قرار نگیرند.

وی قیمت‌های پایین را یک ترفند ساده از سوی مجرمان سایبری خواند و افزود: قیمت پایین باعث وسوسه خریدار شده و به راحتی به خواسته فروشنده تن داده و اقدام به واریز وجه تحت عنوان بیعانه می‌کند.

سرهنگ پرسا ارسال درگاه پرداخت بانکی جعلی یا فیشینگ را دیگر ترفند مجرمان سایبری در تبلیغ کالاهای ارزان قیمت در بستر فضای مجازی خواند و افزود: با ورود خریدار به درگاه فیشینگ بانکی برای واریز وجه خرید، اطلاعات بانکی وی سرقت شده و حساب بانکی وی خالی می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان گلستان گفت: شهروندان برای واریز وجه باید بدانند که درگاه‌های اصلی بانک با آدرس اینترنتی https آغاز می‌شوند و با shaparak.ir پایان می‌پذیرد و اگر درگاه بانکی این ویژگی را نداشت فیشینگ است.

سرهنگ پرسا افزود: انتخاب گزینه پرداخت در محل یکی از راهکارهای جلوگیری از کلاهبرداری است که بعد از رویت کالا و اطمینان از کیفیت و سلامت آن می‌توانند مانع از کلاهبرداری شوید.

وی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های واسطه‌گر مثل دیوار و شیپور را تسهیل کننده خرید و فروش کالا خواند و گفت: اما این تسهیل کننده بستر معاملات نباید باعث غلفت شهروندان شده و به هر کسی که کالا یا خدماتی را برای فروش در این بستر عرضه کرد اعتماد کرد.

سرهنگ پرسا یادآورشد: توصیه ما به شهروندان این است که در خرید‌های اینترنتی به هیچ وجه به تبلیغات اغوا کننده افراد سودجو اعتماد نکنند و در صورت انجام خرید اینترنتی تا زمانی که محصول به دستشان نرسیده هیچگونه وجهی را پرداخت نکنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار