مدیرکل امور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از مردمی بودن مدیریت امامزادگان کشور خبر داد و گفت: هم اکنون ۳۵ هزار نفر از مردم ایران اسلامی به صورت افتخاری و در قالب هیات آمنا، مدیریت بقاع متبرکه را برعهده دارند.

۳۵ هزار نیروی مردمی مدیریت امامزادگان کشور را برعهده دارند

به گزارش گلستان 24، حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی‌متقی امروز در حاشیه همایش امامزادگان استان گلستان در گنبدکاووس به خبرنگاران اظهار کرد: اعضای هیات آمنا امامزادگان و بقاع متبرکه نقش مهمی در عمران و آبادانی این اماکن مقدس برعهده دارند.

وی با تبریک دهه کرامت و گرامیداشت روز ملی تکریم امامزادگان و متبرکه افزود: این دهه بهترین فرصت برای تکریم و تجلیل از خادمان این اماکن مقدس است.

موسوی‌متقی ادامه داد: در این دهه با برکت ۳۱ برنامه و همایش در سطح استان‌ها و ۳۵۰ برنامه هم در شهرستان‌ها برگزار و یا در حال برگزاری است.

مدیرکل امور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین از رشد ثبت موقوفات در کشور خبر داد و گفت: از قرن هفتم تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سالانه ۵۰ تا ۷۰ وقف جدید ثبت می‌شد که این رقم تا سال ۱۳۸۷ به سالانه ۲۰۰ وقف و از سال ۱۳۹۵ به بعد سالانه ۲ هزار وقف جدید ثبت شده است.

موسوی‌متقی افزود: سال گذشته تعداد وقف‌های ثبت شده در کشور هزار و ۵۰ وقف بود و این نشان از اعتماد و علاقه مردم به سازمان اوقاف است.

به گفته وی، بیشتر وقف‌های ثبت شده در زمینه ساختمان و زمین و بیشتر با نیت مراسم‌های عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) بوده است.

موسوی‌متقی همچنین با اشاره به جایگاه معنوی امامزاده یحیی بن زید (ع) افزود: ۲ سال پیش کنگره ملی این امامزاده که مورد احترام و تکریم فرق اسلامی و اقوام ایرانی هستند، برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان هم به خبرنگاران گفت: هم اکنون در این استان ۱۲۳ امامزاده و بقعه متبرکه و پنج هزار موقوفه فعال داریم.

حجت‌الاسلام حسین مهدیان افزود: درسال گذشته ۶۷ وقف جدید در گلستان ثبت شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار