همه چیز درباره ی پژوهش مخفیانه ی فیس بوک در سال ۲۰۱۲

آیا هر امر قانونی اخلاقی هم هست؟

شبکه­ خبری فیس­بوک، لیست اصلی از استاتوس­ها، به روزرسانی­ها، پیغام­ها و تصاویری است که شما موقع "لاگ این شدن" در فیس­بوک به اشتراک می­گذارید.

پژوهش مخفیانه ی فیس بوک

در ژانویه­ی 2012 فیس­بوک به مدت یک هفته تغییرات مشهودی را در اطلاعات نزدیک به 700000 کاربر ایجاد کرد. کاربران وقتی وارد صفحه­ی خود می­شدند، برخی با محتوای شاد و برخی نیز با محتوی غمگین مواجه می­شدند و در پایان هفته کاربران شاهد بودند که پست­های جدیدی بر روی صفحه آنان وجود دارد و یا پست­هایی حذف و یا برخی­ها دستکاری شده باشد. نتایج این گزارشات به عنوان بخشی از " مطالعات جدید" در "آکادمی ملی دانش" منتشر شد.

پیش­تر از آن نیز مطالعاتی در زمینه­ی "محتوای روانشناسی" صورت گرفته بود و در آن پژوهش­ها داده­های کاربران مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته شده بود. اما این بار شرکت فیس­بوک شخصا داده­های کاربران را دستکاری نمود. البته این آزمایشات کاملا قانونی بود و جزء حقوقی است که فرد در ابتدای ایجاد صفحه به سایت واگذار می­کند، اما آیا این امر اخلاقی هم بود؟

بعد از انتشار این گزارش بسیاری از کاربران این شبکه معترض شدند و اعتراضات بسیاری صورت گرفت و برخی شکایت­های رسمی را هم در پی داشت. تا اینکه سخنگوی فیس­بوک در ایمیلی دلیل این کار را این چنین توضیح داد: "این تحقیقات فقط در عرض یک هفته در سال 2012 انجام شد و هیچ کدام از این داده­ها با شخص خاصی در فیس­بوک به اشتراک گذاشته نشد. ما این کار را در راستای ارتقای خدمات فیس­بوک به کاربران انجام دادیم و برای اینکه بفهمیم مردم در برابر محتواهای متفاوت چه عکس­العملی دارند و واکنش آن­ها را در مواجهه با اخبار مثبت و منفی که از دوستان و یا صفحاتی که دنبال می­کنند دریافت کمی کنند را بسنجیم، این کار را انجام دادیم". عصر همان روز نیز یکی از کارمندان فیس­بوک در پستی به کاربران اعلام می­کند: "میزان آسیبی که از این تحقیقات به کاربران رسیده است بسیار اندک بوده است. ما قصد آزردن کسی را نداشتیم و اطلاعات شما محفوظ است".

نتیجه­ی این تحقیقات

بر اساس این پژوهش که بر روی 689،003 نفر انجام گرفته بود مشاهده شد، هرچه محتوای پست­هایی که کاربران در صفحه­ی خود می­بینند منفی باشد آنان نیز تمایل به انتشار پست­های منفی و محزون دارند و هرچه محتوای پست­ها مثبت و مفید باشد پست­های شاد بیشتر انتشار می­یابد. در طول این پژوهش هیچ کدام از کاربران به یادداشت­های شخصی دوستان خود دسترسی نداشتند.

آیا "هیئت مدیره ی سازمان"  این آزمایشات را تأیید کرده بود؟

به گفته­ی "سوزان فیسکو "، استاد روانشناسی "دانشگاه پرینستون" و کسی که نتایج مطالعات را برای انتشار، ویرایش کرده بود، گفته بودند؛ با این شرکت تنها در مورد نحوه­ی آنالیز داده­ها صحبت شده بود و درباره­ی طریقه­ی جمع­آوری آن­ها صحبتی از پیش نشده بود و پس از آن سوال­هایی را درباره­ای اینکه چگونه این امر امکان­پذیر است، بحث شد و تحت عنوان بررسی­های داخلی سایت فیس­بوک برای آن­ها مجوز صادر شد.

آیا نباید از کسانی که مورد پژوهش قرار گرفتند کسب اجازه می­شد؟

انجمن روانشناسی دیگری در آمریکا در مورد کسب اجازه اینگونه توضیح می­دهد: "زمانی که روانشاسان بخواهند تحقیقاتی را انجام دهند و یا ارزیابی، معالجه و خدمات مشاوره­ای را ارائه دهند؛ چه این امر حضوری باشد یا از غیرحضوری، باید به هر شیوه­ای از  فرد مورد پژوهش رضایت نامه دریافت شود مگر در مورد فعالیت­هایی که قانونی و امنیتی باشند این امر مستثنی می­شود و دولت دستور آن را صادر می­کند.

سرمایه این مطالعات از کجا تأمین اعتبار شده بود؟

طبق گزارشی که از "دانشگاه کرنلی" آمریکا منتشر شده بود، اداره­ی تحقیقاتی ارتش آمریکا، بودجه­ای را باید در مورد پژوهش­های پایه­ای ارتش پرداخت می­کرد و این دولت بود که در انجام این آزمایشات سرمایه­گذاری کرده بود.

اما آیا امکان تکرار شدن این آزمایشان در آینده باز هم وجود دارد؟

بله این امر در آینده نیز روی خواهد داد. فیس­بوک در گزارشی که سال گذشته منتشر شد، اعلام کرد: به طور میانگین 1500 تکه محتوا وجود دارد که این شرکت در هر زمانی تصمیم بگیرد آن اطلاعات را آشکار و یا پنهان می­کند.

نتیجه­گیری

متاسفانه بسیاری از سایت­ها و شبکه­های اجتماعی حق دسترسی به تمامی اطلاعات کاربران خود دارند. اگرچه این امر، امری غیر اخلاقی است اما توسط مدیران این شرکت­ها بصورت امری عادی انجام می­شود و هر زمان که بخواهند به اطلاعات کاربران بدون محدودیت دسترسی می­یابند. گواه این مطلب تحقیقاتی است که موسسه "آکادمی ملی دانش" در سال 2012 انجام داد. در این اقدام شرکت فیس­بوک اقدام به دستکاری بیش از 700هزار نفر از کاربران خود کرد. پیش­تر از آن نیز بار دیگر اقدام به جاسوسی از کاربران خود کرده بود و تحقیقی را به بهانه بررسی ابعاد روانشناسی کاربران خود انجام داد. بر اساس بررسی­های انجام شده سرمایه این جاسوسی بزرگ را دولت آمریکا تقبل کرده است و شرکت فیس­بوک تاکید کرده است که بعد ازا آن هم هرگاه که نیاز باشد، این اقدام را انجام خواهد داد.[1]

******************************************

گوگل شبکه ی اجتماعی اورکات را برای تمرکز بر روی خدمات محبوب تر می بنند

اولین شبکه­ی اجتماعی گوگل به نام اورکات orkut، بعد از ماه سپتامبر بسته خواهد شد. شایان ذکر است که این شبکه حدود ده سال قبل فعالیت خود را شروع نموده بود.

گوگل اعلام کرد: شبکه­ی اجتماعی اورکات را که در هند و برزیل بسیار محبوب است از 30 سپتامبر از دسترس کاربران خارج خواهد شد و این شبکه درخشش خود را در رقابت با فیس­بوک از دست خواهد داد.

اورکات که پست­ها و یادداشت­ها را بین دوستان به اشتراک می­گذاشت. تعداد کاربران سایت را اعلام نکرد. اما طبق آمار­های سایت حدود 50.6% از کاربران این سایت از برزیل و 20.44% از هند هستند در حالی که کاربران آمریکایی این شبکه 17.78% و کاربران پاکستانی 0.86%  می­باشند.

گوگل در پستی در اورکات بلاگ اعلام کرد: " در دهه­ی گذشته؛ یوتیوب، بلاگر و گوگل پلاس شروع به ارتباط­گیری و تبادل اطلاعات و محبوب شدن در سراسر جهان کردند و چون این سایت­ها در تبادل اطلاعات و ارتباط­گیری از اورکات پیشی گرفتند، بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا از این شبکه خداحافظی کنیم. "

اورکات در سال 2004 همزمان با فیس­بوک آغاز به کار کرد و حالا فیس­بوک بزرگ­ترین شبکه­ی اجتماعی دنیا با بیش از 1.28 بیلیون کاربر است.

این سایت اجتماعی نتیجه­ی یک " پروژه­ی 20 درصد" بود که کارمندان گوگل نیمی از وقت خود را در مسائلی غیر کاری در آن مطرح میکردند.

گوگل، شبکه­ی اجتماعی گوگل پلاس را در سال 2011 راه اندازی نموده و به آرامی در حال جدیدتر کردن این شبکه در کنار خدمات دیگرش است. در حالی که گوگل پلاست نخست با هدف رقابت با فیس­بوک راه اندازی شده بود، بعد از چند سال به عنوان سیستم یکپارچه­ی " هویت کاربر" فعالیت خود را ادامه می­دهد.

در جولای سال2010 ، فیس­بوک از شبکه اورکات با عنوان پر بازدیدترین شبکه­ی اجتماعی در کشور هند با 20.9 میلیون بازدیدکننده پیشی گرفت، این آمار در مقایسه با اورکات با 19.9 میلیون بازدید کننده­ی هندی، 16% رشد را نشان می­دهد.

گوگل اعلام کرد یک آرشیو از اطلاعات کاربران برای قابل دسترسی بودن را حفظ  خواهد کرد. اگر شما نمی­خواهید یادداشت­ها و اطلاعاتتان در آرشیو این سایت بماند. قبل از خارج شدن این شبکه از دسترس، به طور کامل از این شبکه انصراف دهید.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار