با هدف پیشگیری از تخلفات احتمالی انجام می‌شود؛

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: دادگستری استان نظرات کارشناسی صادر شده در کمیسیون های منابع طبیعی را با دقت بیشتر بررسی و بازبینی می کند.

کمیسیون‌های منابع‌طبیعی زیر ذره‌بین دادگستری گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ حیدر آسیابی امروز در نشست مشترک قضایی و اداره منابع منابع طبیعی استان که به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار شد اظهار کرد: بررسی نظرات کارشناسی صادر شده در همه کمیسیون هایی که درباره سرنوشت منابع طبیعی تصمیم گیری می شود را آغاز کرده ایم و در صورت مشاهده تخلف، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

آسیابی افزود: این نظارت ها با هدف پیشگیری از تخلفات احتمالی و سهل انگاری هایی است که سبب تشخیص اراضی ملی به عنوان مستثنیات می شود.

وی ادامه داد: برخی اختلاف نظرها در تفسیر از قانون سبب می شود متخلفان تطهیر شوند و عرصه های ملی با استفاده از نظرات کارشناسی به نام اشخاص سند زده شود که این موضوع با قانون ملی شدن جنگل ها منافات دارد.

رئیس کل دادگستری گلستان با تاکید بر این که عزم دادگستری بر برخورد با زمین خواری و حفاظت و صیانت از جنگل ها و مراتع ، جدی و قاطع است افزود: رسیدگی خارج از نوبت پرونده های کیفری و اختصاص شعب تخصصی برای پرونده های حقوقی از جمله تلاش های دادگستری برای حمایت از منابع طبیعی است.

حیدر آسیابی با اشاره به پیشتازی گلستان در حدنگاری و صدور سند برای اراضی ملی گفت: بیشتر اراضی ملی استان حدنگاری و سند دار شده است و پیگیر تکمیل کار حدنگاری 76 درصد باقی مانده مساحت پارک ملی گلستان تا سال اینده هستیم.

رئیس کل دادگستری گلستان از مسئولان منابع طبیعی استان خواست : با استفاده از ظرفیت های قانون ، جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بدون نیاز به حکم قضایی  در همان شروع کار بگیرند و اجازه ندهند کار به تکمیل بنا برسد.

مدیر کل منابع طبیعی گلستان هم این جلسه با قدردانی از حمایت قاطعانه دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان و دست اندازان به عرصه های ملی و منابع طبیعی گفت: برخی آرایی که سالها صادر شده بود اما به علت نگرانی هایی که وجود داشت امکان اجرای آن را نداشتیم امسال به ویژه چند ماه اخیر با حمایت قاطع دادگستری استان ، همکاران ما در اداره منابع طبیعی استان جسارت بیشتری برای اجرای این آرا و برخورد با متخلفان پیدا کردند.

عبدالرحیم لطفی افزود: حمایت و پشتوانه خوب دادگستری استان به همکاران ما برای انجام وظیفه حفظ عرصه های منابع طبیعی کمک می کند.

عبدالرحیم لطفی افزود: با حمایت دادگستری امسال 5 مورد رای برای خلع ید اراضی مرتعی بالای 100 هکتار در دادگاه های استان صادر و به منابع طبیعی بازگردانده شد و  به تازگی کار احیای این اراضی خلع ید شده را نیز آغاز کرده ایم .

عبدالرحیم لطفی افزود: یک میلیون و 291 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان سند دار شده است و کار تعیین تکلیف 37  هزار هکتار دیگر از عرصه ها هم که بین مردم و منابع طبیعی اختلاف وجود دارد در کمیسیسون رفع تداخلات در حال انجام است .

در  نشست امروز از 10 قاضی سرآمد استان در بازگرداندن عرصه های ملی و منابع طبیعی به بیت المال ، قدردانی شد .

 

ارسال نظر

آخرین اخبار