گرچه در کشور ۲۸ دستگاه متولی عفاف و حجاب در جامعه هستند ولی آنگونه که باید به موضوع اجرای قانون «حجاب» در جامعه توجه نمی‎شود.

لزوم توسعه آمران به معروف و نهی از منکر در جامعه

به گزارش گلستان ۲۴؛ بد‎حجابی یک معضل اپیدمی شده در جامعه که گاهی به دلیل عدم آگاهی، لجبازی و یا از طریق مهره‎های نفوذ مستکبران جهانی همچون مسیح علی‎نژاد به ناهنجاری‎های اجتماعی و جرم‎انگاری مثل کشف حجاب مبدل می‎شود.

 

گرچه در کشور 28 دستگاه متولی عفاف و حجاب در جامعه وجود دارد ولی آنگونه که باید به موضوع حجاب در جامعه توجه نمی‎شود و در نهایت بار همه مسئولیت‎ بدحجاب و بی‌حجابی بر دوش نیروی انتظامی و آن هم با اقدامات صلبی و برخوردهای قانونی کشیده می‎شود.

 

عدم آگاهی از قانون حجاب در کشور 

این در حالی است که موضوع  قوانین حجاب در بسیاری از منشورهای سازمان‎ها و نهادهای دولتی و خصوصی وجود دارد ولی  مورد آموزش افراد جامعه قرار نگرفته است.

 

بسیاری از بانوان جامعه از اینکه قانونی به عنوان حجاب در کشور وجود دارد بی‎اطلاع هستند.

 

جرم عدم رعایت حجاب شرعی از لحاظ حصول نتیجه مجرمانه یک جرم مطلق است و صرف تحقق رفتار مجرمانه و تشکیل عنصر مادی در آن مرتکب را مستوجب مجازات قانونی می‎سازد، بر اساس تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی تشکیل دهنده جرم عدم رعایت حجاب شرعی است و  به موجب این ماده «هرکس علناً در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از 10 روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتیکه مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار می نماید، فقط به حبس از 10 روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

 

اما بسیاری از بانوان که با ظاهر ناآراسته در میادین عمومی حضور می‎یابند از این قانون بی‎اطلاع هستند و از سویی به دلیل آنکه متولی برای تذکر و یا اجرایی این قانون آنگونه که باید در جامعه وجود نداشته به تدریج بد‎حجابی در جامعه ترویج پیدا کرده است.

 

در سال‎های اخیر با گسترش این پدیده بد‎حجابی افرادی که به فریضه دینی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به چنین افرادی اقدام می‎کنند دچار مظلومیت شدند و از این رو برای نهادینه شدن این مهم در جامعه نمایندگان مجلس به قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر تاکید شد.

 

اما نیاز است بررسی شود چه عواملی باعث می‎شود که در حالی که بسیاری از افراد جامعه به رعایت قانون و مقرارت اهتمام دارند از قانون حجاب سرباز می‎زنند.

 

نخستین دلیل شاید عدم اطلاع‎رسانی در خصوص قانون حجاب در جامعه باشد، گرچه رسانه‎های مختلف به موضوع حجاب در جامعه و اهمیت این فریضه دینی پرداختند ولی کمتر از ناحیه قانون و مقررات به آن توجه شده است.

 

قطعا اکثر افراد جامعه معتقد هستند که رعایت قانون الزامی است و اگر مطلع باشند چنین قانونی در کشور وجود دارد خود را مکلف به رعایت آن می‎کنند.

 

قانون گریزی در همه جوامع پذیرفته نیست و نظم اجتماعی با قانون گریزی به هم می‎ریزد و قطعا اکثریت افراد جامعه اعتقاد دارند که باید با افرادی که نافرمانی اجتماعی دارند برخورد شود.

 

ضرورت برخورد با بی‎قانونی اهمیت دارد و هر قانونی در هر کشوری به تصویب رسیده و جنبه اجرایی پیدا می‎کند باید همه شهروندان ملزم به آن قانون باشند.

 

برخی از بانوان به دلیل اهمال‎کاری در اجرای برخی از قوانین از سوی متولیان امر را دلیل بد‎حجابی در جامعه می‎دانند، گرچه این مهم به شرایط و تکلیف 28 دستگاه متولی عفاف و حجاب در جامعه برمی‎گردد ولی قطعا بی‎اطلاعی از قوانین و یا اهمال‎کاری در آن مانع از صلب قوانین و مقررات نمی‎شود و هر فردی باید خود را نسبت به قانون مکلف بداند.

 

اینکه بیان شود اگر کسی قوانین را رعایت نمی‎کند من هم رعایت نکنم، عذر بدتر از گناه است و  همه قوانین مشخص است و برای جرم انگاری مجازاتی مشخص شده و چنین افرادی باید روزی خود را در دستان قانون ببینند.

 

«حجت‎الاسلام نورالله ولی‎نژاد»، در خصوص عفاف و حجاب می‎گوید: حجاب سرمایه برای بانوان و زنان جامعه است و باید تلاش کنیم که این سرمایه برای بانوان محترم شمرده شود.

 

مدیرکل تبیغات اسلامی استان گلستان ادامه داد: زن یک حقی به نام حجاب دارد و این حق در گرانبهایی است که باید از آن حفاظت شود.

 

حجت‎الاسلام ولی‎نژاد افزود: حجاب بهترین وسیله برای حفاظت از این دُرّ گران ‌بها است.

 

لزوم توسعه آمران به معروف و نهی از منکر در جامعه

«حجت‎الاسلام سید رضا سیدحسینی» به حمایت از آمران معروف و نهی از منکر تاکید کرد و افزود: امر به معروف و نهی از منکر به شکل تذکر لسانی باید در سطح جامعه افزایش پیدا کند.

 

دادستان مرکز استان گلستان با بیان اینکه از آمران به معروف و نهی از منکر حمایت می‎شود، افزود: در بستر قانون حمایت از آمران به معروف و نهی از منکر وجود دارد و در برخی مسیرهای گرگان که کم‎حجابی و بی‎حجابی وجود دارد مثل النگدره و ناهارخوران حضور این افراد موثر است.

 

حجت‎الاسلام حسینی خاطرنشان کرد: در استان گروه‎هایی نیز در این راستا فعالیت می‎کنند و قبل از انجام تذکر لسانی این افراد آموزش‎های لازم را برای امر به معروف و نهی از منکر دیدند.

 

حجاب آثار فردی و اجتماعی زیادی دارد و  اصلی‎ترین عامل در توسعه جامعه انسانی به‎شمار می‎رود و از این رو نیاز است که متولیان امر عفاف و حجاب علی‎رغم همه تلاش‎های انجام شده پیش از این مهم به موضوع عفاف و حجاب اهمیت قائل شوند.

 

گرچه از سویی برنامه‎های زیادی در طول سال به موضوع عفاف و حجاب اختصاص یافته ولی عدم سند راهبردی و فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب به خوبی نشان می‎دهد که اقدامات انجام شده به افزایش ارتقاء سطح عفاف و حجاب در جامعه ختم نشده است.

 

گرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی سند جامع عفاف و حجاب را در 5 فصل تدوین کرده و در این سند وظیفه‎مندی برای 34 دستگاه نیز تعریف شده اما باید توجه داشت پیش از این نیز تقسیم کار بین 28 دستگاه برای ترویج عفاف و حجاب در جامعه وجود داشته و نیاز است که راهبرد و اقدامات فرهنگی استراتژیک که بتواند در جامعه اثربخش باشد در چنین سندی دیده شود.

شبستان

ارسال نظر

آخرین اخبار