ماه محرم همان کارخانه انسان سازی ست که هم جان را تطهیر میکند و هم شرایط بیرونی را تغییر می‌دهد و هرساله با نزدیک شدن ایام محرم، همه خود را برای عزاداری اباعبدالله حسین (ع) آماده می‌کنند

آمادگی مردم استان گلستان برای ورود به محرم
گزارش گلستان ۲۴؛ خیابان‌ها و محله‌ها را سیاهپوش می‌کنند، مادران لباس مشکی‌های را از بقچه در می‌آورند، وعاظ و مداح هان، بدیع‌ترین متون شان را مهیا می‌کنند، فروشگاه‌ها و مراکز خرید نرخ تخفیف شان را بالا می‌برند.
 

مردم استان گلستان هم هر ساله با نزدیک شدن به ایام محرم خود را برای عزاداری سالار شهیدان امام حسین (ع) آماده می‌کنند.

خانم جعفری، دانشجوی ۲۲ ساله ساکن بندرگز است می‌گوید: در ایام محرم به صورت افتخاری خادم هیئت محله مان می‌شوم و به اتفاق سایر خادمین پذیرای عزاداران امام حسین می‌شویم.
 
هیئت مان مختص بانوان است و در طول ۱۰ شب اول محرم روضه خوانی برگزار می‌شود، و از آنجایی که هیئت ما ویژه بانوان است مداح هیئت به ایراد سخن پیرامون مسائل خانواده و شیوه‌های تربیتی فرزندان می‌پردازد.

اعزام ۱۵۰۰ نفر از مبلغان دینی به اقصی نقاط استان

سایری، معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، هم از برنامه‌های این سازمان برای ایام محرم گفت: امسال برنامه‌هایی قبل از ماه محرم تحت عنوان برنامه‌ها آموزشی عملیات محرم برای همه گروه‌های هدف اعم از تبلیغ، مداحان، مسئول هیئت‌های مذهبی و کارشناسان فرهنگی با هدف مقدمه سازی برای محرم داشتیم.
 

او افزود:محوریت برنامه‌های امسال با تاکید بر موضوعات، چون تبیین گام دوم، عزت حسینی، اخلاق و معنویت و سبک زندگی حسینی می‌باشد.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات استان گلستان گفت: دسته روی هیئت‌های مذهبی شهر گرگان طبق هرسال برگزار می‌شود.
 
 
 
به هر دسته  چند دقیقه مهلت داده می‌شود مقابل سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) در چهارراه میدان گرگان به ابراز ارادت و عزاداری بپردازند.

سایری ادامه داد: پخش زنده برنامه‌های متمرکز هر شهرستان، همایش‌های احلی من العسل و شیرخوارگان حسینی (ع) نیز امسال در دستور کار ما قرار دارد.
 
همچنین آئین تعزیه خوانی در دهه اول در شهر انبارالوم و دهه دوم هم در سایر نقاط استان برگزار می‌شود.
 
 

او در رابطه با تبلیغ در نقاط استان گفت: نزدیک به ۱۵۰۰ نفرمبلغان دینی به اقصی نقاط استان اعزام می‌شوند.

اعزام هیئت‌های مذهبی به مشهد مقدس

اسدی، رئیس هیئت‌های مذهبی استان گلستان در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران،گفت: نمایشگاه شمیم یاس، با رویکرد عرضه اقلام مورد نیازهیئت‌های مذهبی در تدارک است .
 
 
 
همچنین سفر زیارتی کاروان‌های مذهبی به مشهد مقدس بعد از دهه اول در دستور کار ما است و هیئت‌ها در صورت تمایل می‌توانند مراجعه کنند.
 
 
مسابقه مداحان نوجوان در صداوسیما

اسدی به برنامه‌های مختص نوجوانان استان اشاره کرد و افزود: روز ششم محرم که به نام حضرت قاسم (ع) نامگذاری شده است یک تجمع نوجوانان حسینی تحت عنوان احلی من العسل در امامزاده عبدالله برگزار خواهد شد.
 
پیش مسابقات نوگلان حسینی درشهرستان‌ها و استان برگزار می‌شود که مداحان نوجوان درمسابقات شبانه صداوسیما استان گلستان که تا ماه صفر هر شب پخش خواهد شد شرکت می‌کنند.
 
 

رئیس هیئت‌های مذهبی استان گلستان درباره برنامه ویژه بانوان گفت: ۱۲ محرم هم زمان با حرکت اسرای کاروان کربلا تجمع رهروان زینبی، با حضور بانوان شهر برگزار خواهد شد.

برگزاری روضه‌های خانگی موقوفه

اسدی عزاداری‌های سنتی و قدیمی استان را مغتنم شمرد و افزود: افرادی در زمان‌های گذشته منزل یا مال شان را به نیت برگزاری روضه وقف کرده اند که اجرای این نیات و روضه‌های خانگی را هم در محرم امسال شاهد خواهیم بود.
 
آئین طوق بندان که به ثبت ملی هم رسیده است از روز چهارم محرم تا روز هشتم در محله‌های مختلف گرگان برگزار می‌شود همچنین آئین دسته چوبی هم از محله ریخته گران انجام خواهد شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار