استاندارگلستان گفت: ۱۱۰۰ کیلومتر از رودخانه های استان نیازمند لایروبی است و تا کنون تنها ۱۸۰ کیلومتر انجام شده است و اگر این امر تحقق پیدا نکند برای سیلاب های آتی با مشکل مواجه خواهیم شد.

۱۱۰۰ کیلومتر از رودخانه ها نیازمند لایروبی است

به گزارش گلستان ۲۴؛ هادی حق شناس درباره آخرین وضعیت رسیدگی به مناطق سیل زده استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۷ هزار و ۴۰۰ واحد سیل‌زده نیازمند بازسازی بیش از ۹۵ درصد این واحد ها شامل 7هزار و ۴۳ پرونده به بانکها معرفی شده است.

وی افزود: تا کنون برای ۶ هزار و ۲۷۵ پرونده در بانک ها عقد قرارداد شده و روند عقد قرارداد با سرعت ادامه دارد.

استاندار گلستان در خصوص میزان پیشرفت واحدهای مسکونی سیل زده، یادآور شد: ۶هزار و ۵۴۸ واحد در مرحله پی کنی ، ۵هزار و ۵۹ واحد در مرحله فنداسیون، ۴ هزار واحد در مرحله ستون و سقف و  هزار و ۵۹۳ واحد در مرحله دیوار چینی است.

وی با اشاره به خانواده های مستقر در چادر، گفت : هفته گذشته ۲۳ خانواده در آق قلا چادر نشین بودند که این هفته ۵ مورد از چادرها جمع شد و تلاش داریم تا پایان آذر‌ماه خانه های افراد مستقر در چادر به آنها تحویل شود.

حق شناس اضافه کرد: خوشبختانه خانه های تعمیری پایان یافته و بیش از ۷۰ درصد خانه های نیازمند بازسازی تا پیش از فصل سرما به صاحبانشان تحویل خواهد شد و تلاش داریم تا پایان سال تمام خانه ها به مردم تحویل شود.

وی درباره غرامت کشاورزان هم بیان کرد: از ۲۵ هزار پرونده کشاورزی ۱۷ هزار پرونده تعیین تکلیف شده و ۷۰ درصد خسارت دیدگان حداقل دریافتی را داشته اند و ۳۰ درصد باقیمانده پس از راستی آزمایی پژوهشگاه فضایی، طی روزهای آینده تعیین تکلیف می شوند.

حق شناس میزان اعتبارات کشاورزی معرفی شده به بانکها را ۱۸۲ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود : تا کنون ۱۰۱ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان پرداخت شده و آنها می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی از بانک عامل طرف حساب مطلع شوند.

وی به لایروبی رودخانه ها اشاره کرد و گفت:  ۱۱۰۰ کیلومتر از رودخانه ها نیازمند لایروبی است و تا کنون تنها ۱۸۰ کیلومتر انجام شده  است.

استاندار گلستان تاکید کرد: باید از طریق اعتبارات دولتی،دستگاه های متولی و ستاد بازسازی استانهای معین روند لایروبی با سرعت ادامه یابد زیرا امکان آسیب دیدن استان در سیل های آتی به دلیل عدم لایروبی رودخانه ها وجود دارد.

/گلستان ما

ارسال نظر

آخرین اخبار