با پایان مهلت هفت روزه ثبت نام از داوطلبان حضور در انتخابات مجلس یازدهم، ۴۱۱ گلستانی با احساس تکلیف برای حل مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود وارد عرصه رقابت شدند تا بکوشند با استفاده از برنامه‌ها و جلب نظر شهروندان، به یکی از ۷ کرسی گلستان در بهارستان تکیه بزنند؛ در دوره قبلی ثبت نام انتخابات مجلس در گلستان ۳۰۵ نفر نام نویسی کرده بودند.

افزایش اشتیاق گلستانی‌ها برای ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم

به گزارش گلستان ۲۴؛ با توجه به آخرین آمار ثبت‌نام در ۶ حوزه انتخابیه و بدون توجه به فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان، هر ۵۸ نفر برای کسب یک کرسی نمایندگی در گلستان با هم رقابت خواهند کرد.

مشاغل گوناگونی از جمله فرهنگی، ورزشکار، مربی، هنرمند، مکانیک، پزشک، روحانی و نظامی بازنشسته از قومیت های مختلف کتولی ، سیستانی ،ترکمن ،مازنی ،ترک و دیگر اقوام ساکن گلستان برای نام نویسی وارد صحنه شدند.

عده ای که سابقه نشستن بر کرسی سبز بهارستان را داشتند نیز نام نویسی کردند تا بار دیگر و با تکیه بر کارنامه دوره فعالیت خود، در معرض آرای مردم قرار بگیرند.

حضور ۳۶ زن از شهرستان های مختلف و از قومیت های گوناگون نشان داد که با گذشت ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب حضور در بهارستان و خدمت در حوزه قانون گذاری برای زنان شهرستانی رویا نبوده و تبدیل به مطالبه ای عمومی و فراگیر شده است .

دفاع از تحقق طرح گردشگری در آشوراده، پیگیری به نتیجه رسیدن پتروشیمی گلستان، احیای بندر خواجه نفس، توجه به توسعه اینچه برون، رونق فرودگاه کلاله و راه اندازی تله کابین، از جمله برنامه های محوری تعدادی از ثبت نام کنندگان در حوزه های انتخابیه گوناگون گلستان بود.

برخی ثبت نام کنندگان نیز ارایه برنامه های خود را به اخذ تایید صلاحیت موکول کردند. 

بررسی تایید صلاحیت افراد متقاضی حضور در بهارستان یکی از دغدغه های داوطلبان بود.

 برخی با تکیه به سوابق و کارنامه دوران فعالیت در نهادهای گوناگون، خود را تایید شده می دانستند و برخی نیز به اخذ تایید صلاحیت خود از شورای نگهبان با دیده تردید می نگرسیدند اما اغلب آن ها به پیگیری امور بر اساس مُر قانون تاکید داشتند. 

بر اساس یکی از مفاد گنجانده شده در فرم ثبت نام، داوطلبان باید هزینه تبلیغات پیش بینی شده برای حضور احتمالی در رقابت‌های مجلس را اعلان کنند که تعدادی از کاندیدا این رقم را صفر و برخی نیز چند صد میلیون تومان پیش بینی کردند.

در استان گلستان که قومیت های مختلف زندگی می کنند رقابت درون قومیتی نیز آرام آرام در حال شدت گرفتن است.

در حالی‌که در سنوات قبل اجماع و ریش سفیدی برای انتخاب نماینده اصلح هر قوم از ابتدای ثبت نام مشهود بود اما در این دوره همه داوطلبان وارد میدان شدند و بی توجه به نظر ریش سفیدان، عزم خود را برای حضور در عرصه انتخابات جزم کرده اند.

در پایان مهلت هفت روزه ثبت نام برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و در مجموع ۶ حوزه انتخابیه استان گلستان ۳۷۵ مرد و ۳۶ زن برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم نام نویسی کردند.

از میان این ثبت نام کنندگان ۶۵ نفر برای حوزه انتخابیه گمیشان ، بندرگز ،کردکوی و بندرترکمن، ۵۲ نفر در حوزه انتخابیه گنبدکاووس، ۱۲۹ نفر در گرگان و آق قلا، ۳۸ نفر در حوزه علی آبادکتول، ۴۸ نفر حوزه انتخابیه رامیان و آزادشهر و ۷۹ نفر در مینودشت، گالیکش، مراوه تپه و کلاله ثبت نام کردند.

استان گلستان با ۶ حوزه انتخابیه اصلی، ۷ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که دو نفر از حوزه گرگان و آق قلا ، یک نفر از رامیان و آزادشهر، یک نفر از علی آباد، یک نفر از کردکوی، بندرترکمن و بندرگز، یک نفر از گنبدکاووس و یک نفر از مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه به مجلس شورای اسلامی راه خواهند یافت.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند امسال /۹۸/ برگزار می‌شود.

/ایرنا

ارسال نظر

آخرین اخبار