تونل ضدعفونی ناوگان حمل و نقل بین‌المللی در مرز اینچه برون و در خاک کشورمان احداث شده و باید دید کشور ترکمنستان این تونل را در خاک خود ایجاد و مقدمات بازگشایی این مرز را فراهم می‌کند یا نه؟

ایجاد تونل ضدعفونی ناوگان حمل و نقل بین‌المللی در مرز اینچه برون؛ ترکمنستان باز هم خلف وعده می‌کند؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، سایه کرونا بر مراودات بین‌المللی و مناسبات تجاری نیز سنگینی می‌کند. سه ماه از همه‌گیری بیماری کرونا در کشورمان می‌گذرد و پایانه‌های مرزی که بسته شده بودند یکی یکی در حال باز شدن هستند. برای بازگشایی مرز اینچه برون هم تلاش‌های زیادی صورت گرفته اما هنوز طرف ترکمنستانی اجازه بازگشایی این مرز را نداده است.

مرز اینچه برون کشورمان را از طریق کشور ترکمنستان به آسیای میانه متصل می‌کند، علاوه براین با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا، بازارهای بزرگ و متنوعی به روی تجار و صادرکنندگان کشورمان گشوده شده بود که شیوع کرونا و سخت‌گیری همیشگی ترکمنستان تجار و بازرگانان ایرانی را در برزخ قرار داده است.

ابراهیم کریمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان از رایزنی با ترکمنستان از طریق نمایندگی وزارت امورخارجه در استان خبر داده و گفته بود با ایجاد تونل بهداشتی در دو طرف مرز، اینچه برون بازگشایی می‌شود.

کاری که حالا اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان موفق به انجام آن شده است. محسن عامریون، مدیر پایگاه مرزی اینچه برون با اشاره به بسته شدن این مرز از ابتدای اسفندماه سال گذشته تا کنون اظهارداشت: پیرو مذاکراتی که با ترکمنستان داشتیم قرار شد تونل ضدعفونی کامیون به طول 20 متر و عرض و ارتفاع 5 متر در دو طرف مرز ایجاد شود.

وی گفت: این تونل در خاک کشورمان با استفاده از نازل‌های مه‌پاش ایجاد شده که کامیون‌ها پس از هر بار ورود و خروج در این تونل ضدعفونی می‌شوند.

عامریون افزود: بعد از ساخت این داکت بهداشتی منتظر هستیم کشور همسایه نیز به تعهدات خود عمل کند و مرز بازگشایی شود.

هرچند اقدامات لازم برای فعالیت دوباره مرز اینچه برون و از سرگیری صادرات، واردات و ترانزیت کالا از این مسیر از سوی گلستان فراهم شده اما مشخص نیست که ترکمنستان در خاک سرزمینی خود برای بازگشایی این محور چه کرده است. این در حالی است که چندی قبل هم روسای جمهور دو کشور برای حل این مسئله با هم تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

بسته ماندن طولانی مرز اینچه برون سبب دپوی بیشتر واگن‌ها و کامیون‌ها در این منطقه مرزی شده و سبب می‌شود کشورهای دیگر بازار منطقه را در دست بگیرند.

پارسال 140 میلیون دلار کالا از گمرکات استان گلستان صادر شد که نسبت به سال قبل‌تر آن از نظر ارزش دلاری 44 درصد کاهش دارد. حالا با توجه به شیوع بیماری و بسته شدن مرز ارتباطی با ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه و مشخص نبودن زمان بازگشایی آن به نظر می‌رسد شاهد افت صادرات نسبت به سال قبل باشیم.

علیمحمد چوپانی، رئیس اتاق بازرگانی گرگان هم گفت: تجار و بازرگانان استان از طریق ترکمنستان به دیگر کشورهای منطقه آسیای میانه از جمله قزاقستان که در سال‌های اخیر روابط تجاری خوبی با ایران برقرار کرده، مبادله تجاری داشتند اما بسته شدن مرز سبب شده تا بازار منطقه را از دست بدهیم.

حالا که تونل بهداشتی در مرز اینچه برون مستقر شده باید دید طرف ترکمنستانی چه زمانی با بازگشایی مرز موافقت می‌کند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار