رئیس اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان از شروع اجرای پروژه مدیریت چرا در مراتع ییلاقی استان خبر داد.

پروژه مدیریت چرا در مراتع ییلاقی گلستان آغاز شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مهر، تاجقلی فرهنگ دوست اظهار کرد: مدیریت چرا و کنترل دام به عنوان اقدام حفاظتی مهم در ایجاد تعادل دام و مرتع مطرح بوده و یکی از سیاست‌های راهبردی سازمان جنگل‌ها به شمار می‌رود.

فرهنگ دوست افزود: با هدف حفظ پوشش گیاهی و منابع پایه آب و خاک و فراهم شدن بستری مناسب برای تجدید حیات گیاهان مرتعی و جلوگیری از تخریب و ارتقای اکوسیستم عرصه‌های طبیعی اجرای پروژه مدیریت چرا، از اهمیت ویژه ای برخوردار است که طی سال‌های اخیر در استان به جدیت دنبال و اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل چرا در مراتع ییلاقی از همه دامداران و بهره برداران درخواست می‌شود از ورود زود هنگام احشام و دام و همچنین دام مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده در پروانه چرا تمدید شده یا مندرج در طرح‌ها مرتعداری، به این مراتع خودداری کنند.

فرهنگ دوست تاکید کرد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از قوانین مربوطه به چرای دام در مراتع با متخلفان طبق مقررات مربوط به چرای دام در مراتع رفتار خواهد شد و با معرفی قضایی پروانه بهره برداران ابطال و از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

وی یادآور شد شماره تماس ۱۵۰۴ امداد و نجات جنگل‌ها و مراتع به صورت شبانه روز آماده دریافت گزارش‌های مردمی در ارتباط با چرای غیرمجاز دام است.

شایان ذکر است مراتع استان گلستان بیش از ۸۶۲ هزار هکتار است که حدود ۷۶۱ هزار هکتار جز مراتع قشلاقی و ۱۰۱ هزار هکتار ییلاقی محسوب می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار