حسینی گفت: سالانه باید ۶۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های گلستان لایروبی شود و این کار به اعتبار قابل ملاحظه ای نیاز دارد.

رودخانه‌های گلستان باید هر سه سال یکبار لایروبی شوند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، «سیدمحسن حسینی» اظهارداشت: هر چند در عرف جامعه، دستگاه هایی مانند شرکت آب منطقه ای و شهرداری ها متولی لایروبی رودخانه محسوب می شوند، ولی در قوانین در خصوص لایروبی رودخانه ها خلاء وجود دارد و مشخص نیست لایروبی رودخانه‌ها تکلیف کدام دستگاه است، با این حال براساس اساسنامه شرکت های آب منطقه ای که مجازند امور مربوط به مهندسی رودخانه را انجام دهند، کار لایروبی رودخانه ها به ویژه در خارج از محدوده شهرها معمولا توسط این شرکت ها انجام می‌شود.

 

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: با توجه به مقدار اعتبارات تخصیصی، در یک دهه گذشته مجموعا حدود دو هزار کیلومتر (سالانه حدود ۲۰۰ کیلومتر) از رودخانه‌های استان لایروبی شده است که یک سوم میزان مورد نیاز بوده است.

 

حسینی تصریح کرد: پس از سیل بزرگ سال قبل که منجر به رسوب‌گذاری شدید در رودخانه‌ها شد، برآوردهای کارشناسی نشان داد حدود یک هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان نیاز به لایروبی دارد.

 

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان ادامه داد: بیش از  ۲۵ درصد از حجم سیلاب سال گذشته، رسوب بود و طول رودخانه های نیازمند لایروبی در حوضه آبریز گرگانرود حدود ۷۰۰ کیلومتر، در حوضه آبریز قره سو حدود ۲۰۰ کیلومتر، در حوضه آبریز نکارود علیا حدود ۲۰ کیلومتر، در حوضه شرق خلیج گرگان حدود ۳۰ کیلومتر و در حوضه آبریز اترک سفلی حدود ۵۰ کیلومتر برآورد شده است.

 

وی افزود: از ابتدای خرداد 98 با استفاده از ظرفیت طرح های در دست اقدام توسط شرکت آب منطقه ای و نیز مساعدت برخی پیمانکاران استانی و همچنین قرارگاه خاتم الانبیا، مجموعا حدود ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه ها لایروبی شد.

 

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان بیان کرد: سپس ازمحل اعتبارات سیل، مبلغ ۴۰ میلیارد تومان برای لایروبی رودخانه‌های استان اختصاص پیدا کرد که با توجه به تخصیص آن به صورت اسناد خزانه، کفاف ۲۰۰ کیلومتر لایروبی را می دهد که تا کنون عملیات اجرایی در طول ۱۳۰ کیلومتر انجام شده و باقیمانده آن تا انتهای مرداد ماه سالجاری انجام خواهد شد و طول رودخانه های لایروبی شده بعد از سیل به ۴۰۰ کیلومتر می رسد.

 

حسینی اظهارداشت: لایروبی ۶۰۰ کیلومتر باقیمانده رودخانه‌های استان به دست‌کم ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در حال پیگیری هستیم و تامین اعتبار لازم و انجام لایروبی رودخانه ها، در پیشگیری از بخشی از خسارات سیل های متعارف با دوره های برگشت نسبتا کوتاه در استان گلستان تاثیرگذار خواهد بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار