سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان از جدیت شرکت آب منطقه ای گلستان در آبگیری اولیه سد نرماب تاپایان سال جاری خبر داد.

آبگیری اولیه سد نرماب تا پایان سال انجام می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ سید محسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهارداشت: پیگیری تکمیل و رساندن سد نرماب مینودشت به مرز آبگیری اولیه به اعتقاد کارشناسان از نقاط عطف دولت در شهرستان مینودشت است که سبب رفع کمبود آب شرب بیش از 550 هزار نفر جمعیت چهار شهر و 130 روستای شرق گلستان، تامین آب 18 هزار هکتار اراضی زراعی و کنترل و ذخیره سیلاب‌های فصلی می‌شود . 

وی افزود: ساخت سد نرماب چهل‌چای از سال 1391 با اعتبار 3730میلیارد ریال (85 درصد فایناس داخلی و سهم قرارگاه خاتم‌ و 15 درصد دولت) بر روی سه رودخانه نرماب، چهل‌چای و خرمالو مینودشت آغاز شد .

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان اظهار کرد: عملیات اجرایی این سد بعنوان یکی از طرح عمرانی و زیربنایی گلستان با ظرفیت ذخیره 125 میلیون مترمکعب آب و قابلیت تنظیم تا 192 میلیون مترمکعب ، در حال حاضر به پیشرفت فیزیکی حدود 80 درصد رسیده است.

به گفته وی، از زمان شروع عملیات اجرایی این سد تا انتهای دولت دهم ، حدود 300 میلیارد ریال اعتبار و در دولت های یازدهم و دوازدهم تاکنون حدود چهار هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت این سد تخصیص یافته است.

حسینی افزود: علاوه بر آن ، در قانون بودجه امسال هزار میلیارد ریال بودجه برای این سد تصویب شده است و شرکت آب منطقه ای تلاش دارد که اعتبار سال جاری افزایش داده شود، که تکمیل بدنه مخزن و آبگیری آن تا پایان سال جاری انجام گیرد. 

وی اظهار کرد: آزادسازی 570 هکتار اراضی مخزن سد و جابجایی چهار روستای باقی مانده در مخزن سد، شامل جنگلده ‌بالا، باقرآباد، محمدزمان‌خان و پس‌پشته و پرداخت مطالبات پیمانکار و همچنین اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی سد به حدود 18 هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار