رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان گفت: جهاد دانشگاهی با همان آرمان‌ها و انگیزه‌های انقلابی و جهادی اوایل انقلاب می‌تواند بسیاری از مشکلات و معضلات کشور را با پشتوانه علمی و تکنولوژی روز حل‌وفصل کند.

جهاد دانشگاهی از نیروی انسانی متعهد و خلاق بهره می‌برد

به گزارش گلستان ۲۴؛ ذوالفقار امیرشاهی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در آستانه چهلمین سالگرد تأسیس نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی قرار داریم. یکی از اهداف مهم و استراتژیک کشورمان در ایجاد انقلاب اسلامی، شناسایی دقیق نیازمندی‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و صنعتی مردم بود. هدف از تأسیس جهاد دانشگاهی نیز ایجاد تحولات علمی و تکنولوژی و صنعتی و تولید کالاهای علمی و صنعتی و حتی صدور آن است.

وی افزود: بعد از نزدیک به چهار دهه، این نهاد انقلابی امروز مجموعه است که از ظرفیت‌ عظیم نیروی انسانی متعهد و خلاق بهره می‌برد. امیدواریم که بر اساس آخرین تحولات علمی روز، نیازهای کشور توسط این نهاد شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام شود.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان خاطرنشان کرد: این نهاد فراز و نشیب‌های فراوانی را در تحقق منویات علمی و صنعتی انقلاب طی کرده است و در حال حاضر با همه توان خود به یک مجموعه تقریباً خودکفا و خودگردان تبدیل شده است. این نهاد با وجود نداشتن اعتبارات کافی از سوی دولت، تا ۸۰ درصد هزینه‌های خود را از طریق کسب ثروت و درآمد از درون تشکیلات اجرایی خود تأمین می‌کند.

امیرشاهی یادآور شد: جهاد دانشگاهی یک نهاد کم‌توقع و پرکار و دارای نیروهای با روحیه جهادی است. این نهاد می‌تواند تجربیات ارزنده خود در حوزه‌های فناوری، نوآوری، پژوهش، آموزش‌های مهارتی گوناگون و دوره‌های تخصصی کوتاه‌مدت را به لایه‌های درونی علمی جامعه دانشگاهی و فنی کشور منتقل کند.

وی گفت: با توجه به عملکرد و توانمندی جهاد دانشگاهی در حوزه‌های گوناگون به نظر می‌رسد این نهاد از پتانسیل و ظرفیت‌های مطلوبی برخوردار است. این نهاد همانند بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان با پشتوانه‌های علمی و دانشگاهی خود، انصافاً از ابتدای انقلاب تاکنون در عرصه‌های علمی و فنی و تکنولوژی بسیار خوب ظاهر شده است.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان ادامه داد: پژوهشگاه رویان یکی از مراکز علمی جهاد دانشگاهی در بخش پزشکی است که جوانان نخبه و با انگیزه در این مرکز در زمینه‌های شبیه‌سازی، درمان بیماری و غیره در حال فعالیت هستند. علاوه بر آن در حوزه پزشکی انجام تحقیق و پژوهش و نیز ایجاد بانک خون بند ناف نوزادان که مؤثر در درمان بسیاری از بیماری‌ها است، از دستاوردهای ارزشمند این پژوهشگاه است.

امیرشاهی بیان کرد: جهاد دانشگاهی به‌عنوان یکی از نهادهای بنیادین انقلابی، می‌تواند از ظرفیت‌های خود برای حل مسائل و مشکلات کشور در حوزه‌های کشاورزی، اقتصادی، اشتغال و صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه نباید صرفاً به این نهاد به‌عنوان یک برند نگاه کنیم، گفت: فعالیت‌های شاخص و برجسته جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف فنی، مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی و دستاوردهای آن در زمینه‌های سلول‌های بنیادی، درمان نازایی، سرطان پستان، لقاح مصنوعی، گیاهان دارویی و کشاورزی ممتاز است.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان تصریح کرد: اگر احیاناً خلأها و نواقص قانونی در مسیر پیشرفت فعالیت‌های جهاد دانشگاهی وجود داشته باشد، لازم است دولت و مجلس در یک اقدام لازم و عاجل آن‌ها را برطرف کنند و اعتبارات کافی در اختیار این نهاد قرار دهند.

امیرشاهی در پایان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از نیروهای جوان و با انگیزه‌های انقلابی در کشور، گفت: جهاد دانشگاهی کانون جوانان مشتاق و دارای روحیه معنوی و انقلابی است. این نهاد می‌تواند از ظرفیت‌های جوانان در مسیر شکوفایی و بالندگی کشور و انقلاب بهره ببرد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار