متخصص انکولوژی ( سرطان شناسی و پرتو درمانی)شبکه بهداشت و درمان کاشمر، غربالگری و مراقبت های دوره ای را بهترین راهکار در شناسایی زودهنگام سرطان پستان عنوان کرد.

بهترین راهکار در شناسایی زودهنگام سرطان چیست؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از بهداشت نیوز، دکتر آرزو غلامی با بیان اینکه سرطان پستان دومین عامل مرگ ناشی از این بیماری  است اظهار کرد:  شایعترین علامت سرطان پستان بصورت لمس توده در سینه بوده اما امروزه غربالگری باعث تشخیص بسیار زودرس سرطانها قبل ازاینکه از نظر بالینی علامت دار شوند، شده است.

وی با اشاره به اینکه درمان های سرطان سینه در طی پنجاه سال گذشته بسیار تغییر کرده واز نوع جراحی گسترده وبرداشتن کل نسج پستان درقدیم به روشهای حفظ پستان متحول شده است خاطر نشان کرد:  استفاده گسترده از روشهای درمان سیستمیک از جمله شیمی درمانی، هورمون درمانی ودرمان آنتی بادی، باعث کاهش مرگ ومیر ناشی از سرطان در طی بیست سال گذشته شده است.

این متخصص سرطان شناسی و پرتودرمانی با بیان اینکه  سرطان پستان شایعترین سرطان درمیان زنان است وحدود سی درصد ازموارد تازه تشخیص داده شده سرطان سالانه مربوط به این بیماری میباشد تصریح کرد: تنوع جغرافیایی گسترده ای در شیوع سرطان پستان در دنیا وجود دارد. بطوری که بیشترین شیوع در کشورهای غربی و اروپایی بوده ودر آسیا وآفریقا شیوع کمتر دارد.

دکتر غلامی افزود: در حال حاضر بهبود چشمگیری در بقای پنج ساله بیماران سرطان پستان دیده شده که مدیون روشهای غربالگری وتشخیص زودرس و نیز بهبود روشهای درمانی از جمله شیمی درمانی و پرتو درمانی میباشد.

وی با تاکید کرد: بانوان بایستی در سنین باروری که بیشترین ریسک سرطان پستان را دارند دربرنامه های غربالگری ومعاینه (به روش خودآزمایی وهم توسط پزشک متخصص بخصوص انکولوژیست) بصورت ادواری شرکت کنند و مرتب معاینه شوند واز سایر روشهای غربالگری از جمله ماموگرافی وسونوگرافی بهره ببرند.

دکتر غلامی با بیان اینکه نباید از ترس ابتلا به سرطان از مراجعه به پزشک و یا انجام غربالگری امتناع کرد گفت: این تصور نادرست که سرطان‌مساوی با مرگ است باید به فراموشی سپرده شود به شرطی که بیماران از مراجعه و معاینه وادامه‌درمان نهراسند.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار