نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: سهم فرهنگ از بودجه عمومی کشور در لایحه بودجه 1400 کمتر از دو درصد است که در تلاش هستیم از طریق کمیسیون تلفیق بودجه‌های فرهنگی را رشد دهیم.

سهم فرهنگ در بودجه 1400 کمتر از 2 درصد است/ اشتغال خبرنگاران در صورت فراهم شدن فرصت‌ها

به گزارش گلستان ۲۴؛ غلامرضا منتظری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان در خصوص وضعیت استان گلستان در بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که به مجلس ارائه شد وابستگی به نفت در آن بالا بود، با توجه به سیاست‌های ابلاغی اتکای‌مان به نفت باید کم شود.

وی با اشاره به اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ بین مصارف و منابع رابطه معناداری وجود ندارد، تصریح کرد: نفت منبع پایداری نیست، در بودجه ۱۴۰۰ دولت بسیاری از مواردی که در هفت سال باید انجام می‌داد به سال پایانی تمرکز داده است منابع متناسب با انتظارات نیست.

* اصلاحات جدی در لایحه بودجه 1400 باید شکل بگیرد

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بودجه ۱۴۰۰ اصلاح نشود در آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد، صادرات بیش از ۲ میلیون بشکه نفت شدنی نیست مخصوصاً با این شرایط تحریم که در آن قرار داریم.

منتظری با اشاره به اینکه اصلاحات جدی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ باید شکل بگیرد، بیان کرد: نشست‌های خوبی بین مجلس و دولت تشکیل شده است همچنین نشستی که سران سه قوه در مجلس داشتند زمینه تحقق این هدف را فراهم می‌کند.

وی افزود: برای تقویت اعتبارات استان گلستان در مقایسه با سال‌های گذشته قدم‌های خوبی از سوی استانداران برداشته شد براساس گزارش قدرت‌‌الله عابدی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گلستان رشد محسوس در استان دیده می‌شود اما پاسخ‌گو نیست.

*اکثر مسائل حقوقی پتروشیمی گلستان برطرف شده است

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجمع نمایندگان نشستی که در فاصله بررسی لایحه بودجه با استاندار گلستان داشت، قرار شد تا ارتباطات خود را با خانه ملت تقویت کنیم.

منتظری در خصوص احیای خلیج گرگان گفت: این مهم به‌عنوان یک نیاز عمومی برای هفت نماینده استان گلستان مطرح شده است، که پیگیری می‌شود.

وی در خصوص معادله پیچیده و سردرگرم پروژه پتروشیمی گلستان ابراز کرد: این‌که در زمینه پتروشیمی کلی‌گویی می‌شود براساس مصالح استان است، مسائل حقوقی باید برطرف شود که البته بیشتر آن برطرف شده است.

* مدل اثربخشی برای حل مشکل مطبوعات ارائه می‌شود/ اشتغال خبرنگاران در صورت فراهم شدن فرصت‌ها

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی از سهام‌داران پتروشیمی استان گلستان خواست که نگران نباشند و تاکید کرد: مشکلات پتروشیمی درحال برطرف شدن است، فعلا صلاح بر این است که وارد جزئیات نشویم، به مردم اطمینان می‌دهیم حقوق آن‌ها محفوظ است و حقشان ضایع نمی‌شود.

منتظری در پاسخ به این سوال که در استان اراده‌ای برای حل مشکلات مطبوعات وجود ندارد، گفت: با محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در تهران یا گرگان نشست مشترکی برگزار خواهیم کرد، تلاش می‌شود تا مدل اثربخشی برای حل مشکل مطبوعات ارائه شود که ان‌شاءالله این مهم را بتوانیم عملی کنیم.

وی دغدغه حوزه رسانه در استان گلستان را قابل پیگیری دانست و گفت: با همکاری خانه مطبوعات جمع‌بندی لازم نسبت به مشکلات حوزه رسانه اقدام شود، پیشنهادات را مطرح کنید، در این زمینه نشست با استاندار گلستان خواهیم گذاشت اگر بسترها و فرصت‌های اشتغال خبرنگاران وجود داشته باشد که بتوان از آن استفاده کرد بنده اعلام آمادگی دارم.

منتظری بیان کرد: اگر در این زمینه مدیران مرتبط دعوت شوند، دغدغه رسانه‌ها و خبرنگاران لیست شود یقینا به نتیجه مطلوب خواهیم رسید، در مسائل مربوط به حوزه مطبوعات اگر جایی نیاز به حمایت، سفارش و رفع موانع باشد در حد توان کمک خواهند کرد.

* سهم فرهنگ کمتر از دو درصد است/ ارسال 340 پیشنهاد به کمیسیون فرهنگی

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید نسبت به بودجه فرهنگی توجه بیشتری شود، ابراز کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ سهم فرهنگ از بودجه عمومی کشور کمتر از دو درصد است داریم تلاش می‌کنیم از طریق کمیسیون تلفیق بودجه‌های فرهنگی را رشد دهیم در برنامه توسعه هفتم دغدغه ما این است که نگاه جدید و تحولی در بخش فرهنگ دیده شود.

منتظری در خصوص انتقال آب دریای خزر گفت: مجمع نمایندگان برای تامین آب آشامیدنی حتماً باید به شیرین کردن آب مبادرت کنند.

وی با بیان اینکه باید حافظ منافع ملی و استانی باشیم، افزود: با وجود این سرمایه ملی در کنار استان نباید مشکل آب داشته باشیم، البته به دنبال چالش با استان‌های هم‌جوار نیستیم.

منتظری با اشاره به اینکه ۳۴۰ پیشنهاد به کمیسیون فرهنگی ارسال شده است، ابراز کرد: همه انتظار حمایت بودجه‌ای دارند و قرار است این پیشنهادات را برای اجرایی شدن آن اولویت‌بندی کنیم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار