بررسی‌های دیوان محاسبات نشان می‌دهد متوسط میزان دریافتی ماهانه کارکنان هشت بانک دولتی و بانک مرکزی در سال آینده، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

حقوق کارمندان بانک نجومی تر می‌شود!

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از فارس، سرانه حقوق و مزایای هشت بانک دولتی به همراه بانک مرکزی و تعداد پرسنل آنها از سوی نهادهای مسئول مقایسه شده است.

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، بانک‌های دولتی بیش از ۱۱۱ هزار پرسنل دارند که ۲۹ درصد کل کارکنان شرکت‌های دولتی را تشکیل می‌دهند.

براساس بررسی‌های دیوان محاسبات درباره بودجه ۱۴۰۰ شرکت‌های دولتی بانک‌ها و موسسات غیرانتفاعی، بالاترین میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهیانه در بین بانک‌های دولتی مربوط به بانک مرکزی و پایین‌ترین مربوط به بانک ملی است. در واقع، به غیر از بانک ملی، متوسط (حقوق ناخالص) کارکنان هیچکدام از بانک‌ها کمتر از ۱۴ میلیون تومان در ماه نیست.

براساس این گزارش که جزییات آن در جدول فوق آمده است، بانک مرکزی ۳۵۹۵ پرسنل داشته که میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهیانه آنها ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شد. پس از آن بانک کشاورزی با ۱۵ هزار و ۶۲۰ پرسنل بالغ بر ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حقوق و مزایای ماهانه می‌دهد. سومین جایگاه متعلق به بانک سپه است که درحال‌حاضر به دلیل ادغام چند بانک نظامی بالغ بر ۴۱ هزار و ۳۱۱ نفر نیرو داشته و میانگین ماهانه سرانه حقوق و مزایای آن ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ثبت شده است.کمترین حقوق در میان بانک‌های دولتی متعلق به بانک ملی با ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ثبت رسید.

براساس اطلاعات جدول فوق، مجموع پرسنل نه بانک دولتی، ۱۱۱ هزار و ۷۵۸ نفر هستند و این افراد به صورت متوسط (میانگین وزنی) در سال آینده، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ماه دریافتی دارند.

سه بانک دولتی در بین ۱۵ شرکت بزرگ دولتی از لحاظ حجم بودجه

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد: بانک سپه بر اساس حجم بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ به عنوان پنجمین شرکت دولتی محسوب می‌شود که حجم بودجه آن بالغ بر ۹۳ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان است‌. بانک ملی نیز در جایگاه هفتم قرار گرفته که حجم بودجه آن ۷۰ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. بانک کشاورزی هم جایگاه سیزدهم این جدول با ۲۵ هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

چند بانک دولتی در دو سال اخیر زیان‌ده بوده اند؟

براساس بررسی‌های دیوان محاسبات، علیرغم سودده بودن تعداد ۵ بانک دولتی و سربه‌سر بودن تعداد ۳ بانک و زیان ده بودن ۱ بانک در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰، عملکرد سال ۱۳۹۸ و شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ بانک‌ها طبق گزارش ارائه شده حاکی از زیانده بودن به ترتیب تعداد ۳ و ۶ بانک در سال‌های مذکور در این بخش می‌باشد.

همچنین در «خلاصه مدیریتی» این گزارش دیوان محاسبات با اشاره به زیان ده بودن مجموع عملکرد بانک‌های دولتی در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ آمده است: بررسی عملکرد بانک‌های دولتی در سال ۹۹ نشان می‌دهد علیرغم پیش‌بینی سود، مجموع عملکرد نه بانک دولتی در شش ماهه نخست سال به میزان منفی ۲۳۰ هزار و ۳۶۹ میلیارد ریال و با حذف عملکرد بانک مرکزی به میزان منفی ۲۲۳ هزار و و ۹۰۷ میلیارد ریال زیان ده شده‌اند.

نکته جالب توجه آنکه عملکرد بانک مرکزی در شش ماهه نخست امسال به میزان ۶۲۶۱ میلیارد ریال زیان ده بوده است. البته بانک مرکزی یک نهاد سیاست‌گذار در حوزه پولی و بانکی بوده و یک بانک تجاری اقتصادی محسوب نمی‌شود و درآمد سالانه آن از محل جریمه‌های دریافتی به دلیل اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی و تسعیر ارز حاصل می‌شود.

با وجود زیان‌های انباشته چند ۱۰ هزار میلیاردی همچنان حقوق‌های نامتعارف و پاداش‌های گزاف صرفا بر اساس شناسایی سودهای موهوم به تعدادی از کارکنان و مدیران پرداخت می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار