با افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا و بستری در مراکز درمانی استان گلستان زنگ خطر اوج گیری دوباره این بیماری به صدا درآمده است؛ در این بین پنهان کردن بیماری از سوی برخی مبتلایان کار شناسایی و درمان بموقع را دچار مشکل کرده است.

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، در روزهای اخیر تعداد موارد ابتلا به کرونا و بستری بیماران نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته و زنگ خطر اوج گیری دوباره این بیماری را به صدا درآورده است.

با اینکه 8 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند اما شرایط در 4 شهرستان همچنان نارنجی است و 2 شهرستان غربی استان نیز چند روزی هست که وارد وضعیت قرمز شده‌اند. شهرستان‌های کردکوی و بندرگز در غرب استان متأثر از شهرهای قرمز استان مازندران هستند.

تردد کارگران فصلی که برای برداشت محصول باغات مرکبات بین شهرهای مازندران و گلستان تردد می‌کنند، بیماری را هم با خود به همراه می‌آورند.

علاوه براین در این دو شهرستان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایط مطلوبی نیست، بسیاری از شهروندان اکنون که 11 ماه از شیوع کرونا می‌گذرد و هزاران نفر از هموطنان ما به علت این بیماری جان خود را از دست داده‌اند، هنوز خطر این بیماری را جدی نمی‌بینند. برخی‌ها ماسک استفاده نمی‌زنند و رعایت فاصله گذاری فیزیکی هم برای برخی دیگر چندان معنایی ندارد.

حضور خانوادگی در فروشگاه‌ها، برگزاری مراسمات در منازل و برگزاری دورهمی‌های خانوادگی از دیگر دلایل وضعیت قرمز شهرستان‌های بندرگز و کردکوی است.

علی متکی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی استان درباره وضعیت این دو شهرستان اظهار داشت: یکی از مهم ترین دلایل قرمز بودن وضعیت این دو شهرستان همجواری با استان مازندران است.

وی گفت: تردد کارگران برای جمع آوری مرکبات بین این دو استان و مهمتر مخفی کردن بیماری کرونا از سوی شهروندان این دو شهرستان از علت‌های اصلی شیوع بیماری در این مناطق است.

مخفی کردن بیماری از سوی برخی مبتلایان در این شهرستان‌ها، مانع شناسایی و درمان بموقع و متأسفانه افزایش موارد بدحال و مرگ و میر را در پی دارد.

فرهنگ سازی در این زمینه و آموزش به خانواده‌ها یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در دستور کار قرار داشته باشد.

علاوه براین دو شهرستان، طبق آخرین اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان تعداد موارد ابتلا و بستری در مراکز درمانی استان نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته است.

عبدالرضا فاضل با اشاره به تعداد بیماران بستری در استان اظهار داشت: در حال حاضر 416 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری بوده که 92 نفر آنان در آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

وی گفت: از مجموع بیماران بستری در بخش‌ مراقبت‌های ویژه 37 نفر بدحال بوده و به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان داشت: همه بخش‌ها برای اینکه بتوانیم بیماری را در دو شهرستان کردکوی و بندرگز مهار کنیم پای کار هستند و طرح شهید سلیمانی نیز با قوت و قدرت بیشتری در این شهرستان‌ها ادامه خواهد داشت.

وی گفت: از کسانی که به علت ابتلا به بیماری ناچار به قرنطینه خانگی هستند نیز با کمک نیروهای بسیج حمایت شده و بسته‌های معیشتی در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

فاضل با بیان اینکه وضعیت استان بسیار شکننده است، خاطرنشان کرد: در شرایط سختی به سر می‌بریم و کمترین سهل انگاری، عواقب سخت و خطرناکی در پی خواهد داشت.

وی از مردم به ویژه در مناطق قرمز و نارنجی خواست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، ماسک بزنند و از برگزاری هرگونه مراسم تجمعی و دورهمی‌های خانوادگی خودداری کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار