مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی و یخ زدگی در باغ‌های استان دستورالعملی صادر کرد.

باغداران گلستانی برای کاهش خسارت سرما زدگی چه کار‌هایی انجام دهند؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، اداره کل هواشناسی گلستان با صدور اخطاریه‌ای خبر از نفوذ امواج سامانه سرد وایجاد هوای ناپایدار به همراه ریزش‌های جوی (باران و برف) از روز چهارشنبه در استان داد.

از همین رو مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی گلستان برای کاهش خسارت سرمازدگی و یخ زدگی در باغ‌های استان اطلاعیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است.

۱- برای محافظت و ایجاد پوشش روی نهال­‌های جوان (مخصوصا در باغات جدیدالاحداث اراضی شیبدار  سال جاری) و درختان آسیب‌پذیر با توجه به کاهش شدید دما و وزش باد از پلاستیک سیاه، گونی و نایلون استفاده شود.

۲-  از عملیات هرس درختان، شخم و پاکنی در باغ‌ها خودداری شود.

۳-  از انجام عملیات سم­پاشی و محلول­پاشی با توجه به کاهش محسوس دما و وزش باد و عدم اثربخشی سم خودداری شود.

۴- علف‌های هرز کنترل شود چراکه زمین بدون پوشش گیاهی با خاک متراکم و مرطوب، حرارت را بیشتر از زمین خشک با پوشش گیاهی در روز ذخیره کرده و در شب بصورت تشعشع منعکس می‌کند.

۵-کنترل آفات و بیماری‌ها برای بهبود سلامت گیاه و در نتیجه مقاومت بیشتر گیاه به سرما لازم است.

۶- آبیاری برای تامین رطوبت خاک در حد کفایت چند روز قبل از سرما، چون زمین مرطوب حرارت را بیشتر از زمین خشک ذخیره می‌کند.

۷-استفاده از ترکیبات آلی و شیمیایی مانند اسید‌های آمینه و...   بصورت محلول پاشی قبل از وقوع سرما در دستور کار قرار گیرد.

۸-استفاده از پوشش‌هایی مانند کاه و کلش و مواد پلی اتیلنی برای باغات جدیدالحداث و تنه درختان بارده به طوریکه طوقه درختان و محل اتصال شاخه‌های اصلی به تنه بدلیل حساس بودن به سرما حتماً پوشانده شوند.

۹- استفاده از آبیاری بارانی با ریزآب پاش‌ها برای شاخه‌ها و پوست قسمت پایینی درختان جوان از کارایی بالایی برخوردار است، بطوریکه تا رفع خطر سرما بدون وقفه به کار خود ادامه دهد.


۱۰-نتایج تحقیقات نشان داده که استفاده از دود نه تنها تاثیر چندانی در جلوگیری از سرمازدگی ندارد بلکه روش پرهزینه بوده و موجب کثیف شدن باغ و آلودگی زیست محیطی می‌شود.۱۱-تامین سوخت جایگزین با توجه به افت فشار گاز و احتمال قطعی گاز

۱۲-بررسی وضعیت دستگاه‌های گرمایشی

۱۳-استقرار پوشش‌های سقف در گلخانه‌ها و نهالستان‌ها

۱۴-تامین موتور برق اضطراری در صورت قطع برق احتمالی

۱۵-بررسی و چکاب سیستم‌های گرمایشی گلخانه

۱۶-بررسی و چکاب پلاستیک پوشش گلخانه

۱۷-پوشش­دار کردن لوله­‌های انتقال آب خارج از محیط گلخانه برای جلوگیری از یخ­ زدگی

 

ارسال نظر

آخرین اخبار