به همت موسسه مطالعاتی «اترک» و با حضور دانشجویان و فعالان فرهنگی استان گلستان دوره مقدمانی آشنایی با آسیای مرکزی برگزار شد.

توسعه روابط با آسیای میانه در دستور کار دانشجویان گلستانی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از فارس، استان گلستان یکی از سه استان مرزی کشور است که دارای مرزهای مشترک زمینی با منطقه آسیای مرکزی است، در همین حال باید اشاره کرد که از این سه استان نه تنها دو استان «گلستان» و «خراسان‌رضوی» دارای پایانه‌های مرزی جاده‌ای و ریلی فعال با کشور ترکمنستان و منطقه آسیای مرکزی هستند.

این موقعیت جغرافیایی در کنار پتانسیل‌های اقتصادی داخلی می‌تواند ظرفیت مهمی در مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه محسوب شود، جایگاه استان گلستان در این زمینه پس از افتتاح کریدور ریلی شرق دریای خزر در شهر مرزی «اینچه‌برون» توسط روسای جمهور سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در سال ۱۳۹۳ ارتقاء یافته است.

در همین حال استان گلستان که به عنوان رنگین کمان اقوام شناخته می‌شود، پذیرای قومیت‌های مختلف کشورهای آسیای مرکزی است. در استان گلستان علاوه بر قومیت ترکمن، شمار قابل توجهی نیز از قزاق‌ها ساکن هستند که مدت‌هاست در کنار سایر اقوام بسترهای همدلی و وحدت را در شهرهایی همچون گرگان و گنبدکاووس فراهم آورده‌اند. افتتاح مرکز فرهنگی «آبای قونانبایولی» در کنسولگری قزاقستان در گرگان با اتکاء به همین ظرفیت‌ها در آبان ماه سال جاری صورت گرفت.

در راستای شناسایی این ظرفیت‌ها و بسترسازی برای توسعه تعاملات با کشورهای آسیای مرکزی از جمله ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان، به همت موسسه مطالعات ایران و آسیای مرکزی (اترک) «دوره مقدماتی آشنایی با کشورهای آسیای مرکزی» ویژه دانشجویان و فعالین فرهنگی و اقتصادی برگزارشد.

در این دوره که جمعی از فعالان و پژوهشگران حوزه آسیای مرکزی نیز حضور داشتند، مسائل مربوط به کشورهای آسیای مرکزی ذیل 6 محور برگزار مشد که عبارت بودند از  آشنایی با ساختار و فضای سیاسی کشورهای آسیای مرکزی، وضعیت فرهنگی و اشتراکات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آسیای مرکزی، وضعیت مسلمانان و جریان‌های اسلامی در آسیای مرکزی، شاخص‌ها و وضعیت اقتصادی و فرصت‌های همکاری اقتصادی با ایران، نقش بازیگران بزرگ (آمریکا، روسیه و چین) در آسیای مرکزی و ظرفیت‌های ارتباطات و فعالیت‌های مردمی در حوزه آسیای مرکزی.

دوره مقدماتی آشنایی با کشورهای آسیای میانه در سالن اجتماعات ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی استان گلستان واقع در سایت اداری برگزار شد و «امید رحیمی» و «احمد قاسم‌زاده» کارشناسان ارشد مسائل آسیای مرکزی و از جمله پژوهشگران سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حوزه بین‌الملل به ایراد سخنرانی و معرفی ظرفیت‌های این منطقه پرداختند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار