سند سازگاری با کم آبی استان گلستان با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو تصویب شد.

سند سازگاری با کم آبی استان گلستان تصویب شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مهر، نشست کارگروه ملی سازگاری با کم آبی به منظور بررسی برنامه های سازگاری با کم آبی استان گلستان به ریاست وزیر نیرو و با حضور معاونان سازمان ها و وزارتخانه های عضو کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، استاندار گلستان، مدیران شرکت‌های آب منطقه ای، آب و فاضلاب، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، جهاد کشاورزی، صمت و نمایندگان دیگر اعضای کارگروه برگزار شد.

استاندار گلستان در ابتدای این جلسه با اشاره به مشکلات کم آبی استان و برگزاری جلسه کارگروه سازگاری با کم آبی استان با حضور ویدیوکنفرانسی وزیر نیرو، اظهار کرد: دو پیشنهاد مهم، یکی استفاده از آب دریا برای تامین بخشی از آب شرب مورد نیاز استان و دوم حفر ۲۰ حلقه چاه اضطراری در استان هم مطرح شد که مورد موافقت وزیر نیرو قرار گرفت.

هادی حق شناس گفت: علیرغم اینکه استان گلستان به عنوان یکی از استان‌های شمالی مطرح است و میانگین ۴۵۰ میلیمتر بارش که تقریباً نزدیک به دو برابر کشور است، به دلیل وجود مشکلات جدی در حوزه زیرساخت‌ها، بر اساس مطالعات، استان گلستان جزو استان‌های ناامن در حوزه آب شرب است.

در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان، به ارائه گزارشی از بخش‌های مختلف این سند پرداخت و گفت: برنامه سازگاری با کم آبی استان گلستان شامل چهار بخش ارائه وضع موجود، اقدامات انجام شده، برنامه سازگاری با کم آبی و پیشنهادات است.

سید محسن حسینی افزود: در استان گلستان ۲.۵ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر سالانه داریم و از طرفی دو میلیون نفر جمعیت داریم سرانه هر نفر در طول سال سرانه هر نفر هزار و ۲۵۰ متر مکعب برای مصارف شرب، بهداشت و صنعت و محیط زیست است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان با بیان اینکه استان گلستان نسبت به استان های مجاور خود کم آب است و باید میزان آب مصرفی را با آب موجود متعادل کنیم، گفت: در این جلسه مقرر شد بخشی از آب مورد نیاز تا سال ۱۴۰۵ به ویژه در بخش صنعت، شرب و همچنین آبزی پروری از دریا تخصیص پیدا کند که بخشی از آن با شیرین سازی و بخشی نیز بدون شیرین سازی تامین شود.

مهندس حسینی بیان کرد: در حال حاضر آبخوان های استان ۱۶ میلیون متر مکعب کسری مخزن دارند که باید به تعادل برسد. از طرفی برای اینکه به آب قابل برنامه ریزی برسیم باید ۱۰۰ میلیون متر مکعب دیگر تا پایان سال ۱۴۰۵ هم صرفه جویی کنیم که با برنامه ای که ارائه شد بتوانیم با صرفه جویی توسط شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی، صمت، منابع طبیعی و آب فاضلاب در انتهای ۱۴۰۵ به حالت تعادل و میزان ۱۱۶ میلیون صرفه جویی برسیم.

در پایان پس از پاسخگویی به ابهامات و سوالات اعضای کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، برنامه سازگاری با کم آبی استان گلستان مصوب شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار