وسعت اراضی شیبدار در گلستان حدود ۱۱۰ هزار هکتار است و قرار بود بخشی از این اراضی برای جلوگیری از فرسایش و کم کردن خسارت سیلاب‌ها تبدیل به باغ شود، طرحی که از سال ۸۱ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

طرح ایجاد باغ در ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی شیبدار گلستان به کجا رسید؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از  گرگان ، بعد از تجربه‌های ناموفقی مانند طرح « طوبی» دولت هشتم تصمیم به اجرای طرحی با عنوان « تبدیل اراضی شیبدار به باغ‌های مثمر» گرفت. طرحی که هدف از اجرای آن حفظ منابع خاک و البته آب و هم‌چنین کاهش میزان فرسایش و خسارت سیلاب‌های احتمالی عنوان شده بود. در گلستان هم با وجود 110 تا 120 هزار هکتار اراضی شیبدار، طرح از سال 81 به اجرا درآمد و قرار بود طی 7 سال، بیش از 75 هزار هکتار از این اراضی تبدیل به باغ شود. اما آنطور که مسئولان می‌گویند تا کنون 27 هزار هکتار از این اراضی تبدیل به باغ شده است.

البته بخشی از باغات احداث شده در سال‌های نخست در اراضی شیبدار استان تخریب شده است. بخشی از این تخریب‌ها توسط دام و بخشی هم به علت عدم باردهی درختان از سوی کشاورزان و باغداران انجام شده است.

طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغ در راستای طرح‌های شکست خورده‌ای مانند طرح طوبی است. در این طرح قرار است افرادی که دارای زمین در اراضی شیبدار هستند و بخشی از اراضی ملی به کشاورزان یا باغداران یا افراد دیگری واگذار شود و دولت نیز هزینه‌های ایجاد باغ را پرداخت کند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بخشی از باغ‌های احداث شده در این سال‌ها از بین رفته است و این اراضی یا به حال خود رها شده‌اند، یا دوباره تبدیل به زمین زراعی شده‌اند و در نهایت اینکه برخی از افراد درحال‌حاضر ادعای مالکیت بر عرصه‌های ملی را دارند.

از طرفی دیگر تا سال‌های قبل باغ‌هایی که ایجاد شده بود به حال خود رها می‌شد. هیچگونه حصاری در اطراف این باغ‌ها ایجاد نمی‌شد و دام هم نهال‌های تازه کشت شده را از بین می‌برد. در کنار این مسائل عدم باردهی درختان نیز در تخریب این باغات موثر بوده است.

مختار مهاجر، رئیس جهادکشاورزی استان در این باره اظهار داشت: در سال‌های اخیر برای افزایش سرانه فضای سبز، ایجاد پوشش گیاهی و ارزش افزوده برای کشاورزان، ایجاد باغات دیم در اراضی شیبدار را در دستور کار قرار دادیم.

وی گفت: از طرفی با توجه به تغییر رژیم و الگوی بارش‌ها و فرسایش شدیدی که در اراضی شیبدار اتفاق می‌افتد در کنار تشدید خسارت‌های سیلاب از طریق حمل رسوبات این اراضی، ایجاد باغات در این عرصه‌ها اهمیت فراوانی دارد و می‌تواند جلوی بسیاری از اتفاقات را بگیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: از سال 81 کشت نهال‌های مثمر در اراضی شیبدار در دستور کار قرار گرفت و تا کنون 27 هزار هکتار از این اراضی تبدیل به باغ شد و عملکرد خوبی بین 2 تا 12 تن را در این اراضی شاهد هستیم.

وی درباره عدم باردهی یا باردهی اندک بخشی از این باغات گفت: در سال‌های اول بخشی از این باغات از جمله زیتون باردهی کمی داشتند اما با گسترش تحقیقات و اصلاح ارقام قدیمی، گونه‌های جدیدی به دست آمده که از  هر درخت تا 150 کیلوگرم محصول جمع آوری می‌شود.

مهاجر بیان داشت: برنامه امسال ما توسعه باغات در 4 هزار هکتار از اراضی شیبدار بود اما با توجه به محدودیت‌های اعتباری تا یکهزار و 200 هکتار باغ ایجاد خواهد شد که 800 هکتار از این اراضی آماده نهال کاری است.

وی گفت: در اراضی شیبدار توسعه کشت گیاهان دارویی را هم در دستور کار داریم که می‌تواند درآمد باثباتی را برای کشاورزان در پی داشته باشد و در عین حال از فرسایش خاک این اراضی و تخریب آن جلوگیری شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار