مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی در گرگان گفت: محله چناران شهر گرگان در زمره محلات هدف برای برخورداری از طرح های بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

محله چناران گرگان در طرح هدف بازآفرینی شهری قرار گرفت

به گزارش گلستان ۲۴؛ سیامک دربیکی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: محله چناران شهر گرگان در زمره محلات هدف برای برخورداری از طرح های بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی با بیان این که این طرح با تصویب ستاد بازآفرینی شهری استان گلستان در سال جاری انجام گرفته، می افزاید: محله چناران با داشتن جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر، یکی از کم برخوردارترین محلات مرکز استان از حیث وجود سرانه‌های شهری است و مشکلات آن اعم از اقتصادی و اجتماعی تاکنون کمتر مورد توجه واقع شده است.

وی ضمن یادآوری این نکته که جمعیت محله چناران به تنهایی از برخی شهرهای استان بیشتر است، ادامه می دهد: با این حال این محدوده ۷۲ هکتاری، از تخصیص سرانه‌های شهری مانند فضای سبز، سرانه‌های فرهنگی و برخی تأسیسات شهری و ترافیکی محروم مانده است.

دربیکی علت این محرومیت را بی توجهی مدیریت‌های شهری وقت در پدیداری محدوده ای مسکونی می داند که عمر چندانی هم ندارد و ادامه می دهد: درست است که شکل گیری محله چناران نتیجه عدم وجود برنامه ریزی کارآمد در توسعه شهر و توزیع نامتوازن منابع در گرگان در ربع قرن اخیر است، لیکن گسترش این محدوده با همان سیاق اشتباه، حاصل کم توجهی امروز نهادهای چندگانه مسئول در اتخاذ تصمیمات مؤثر و توقف رویه غلط تفکیک غیرقانونی و به تبع آن ساخت و ساز غیرمجاز است.

این کارشناس ارشد مدیریت شهری می گوید: در سال های اخیر، محلات کم برخوردار در شهرهای مختلف کشور مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و علاوه بر فعالیت وزارت راه و شهرسازی (شرکت بازآفرینی شهری) در موضوعات کالبدی و عمرانی این محلات، وزارت کشور و شورای اجتماعی کشور هم بیشتر در حوزه های اجتماعی و اقتصادی -با رویکردهای توانمندسازی- فعالیت خود را آغاز کرده اند که استقرار دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در محلات مذکور در راستای همین سیاست‌ها است.

دربیکی در خاتمه می افزاید: برای برخورداری از بودجه های بازآفرینی جهت انجام امور عمرانی و بهسازی محیطی، پیشنهاد قرارگرفتن این محله در زمره محلات هدف بازآفرینی شهری از سوی این دفتر و با حمایت اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان به ستاد مربوطه ارائه شد و با تصویب در ستاد شهرستانی و تشریح مستندات فنی تهیه شده در ستاد استانی، مصوبه لازم در این خصوص اخذ شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار