شهرستان کردکوی در غرب استان گلستان به‌عنوان یک قطب گردشگری علاوه بر دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و بناهای تاریخی، دارای مردمانی مسلط بر ساخت انواع هنرهای سنتی از جمله جاجیم‌بافی، پارچه‌بافی سنتی و گلیم‌بافی است.

پتانسیل غنی صنایع‌ دستی در کردکوی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایسنا، شهرستان کردکوی با جمعیتی بالغ‌بر ۷۰ هزار نفر و مساحتی در حدود ۸۱۵ کیلومترمربع در غرب استان گلستان و در فاصله ۲۹ کیلومتری گرگان واقع شده است. این شهرستان در غرب استان گلستان و از یک بخش مرکزی و سه دهستان چهار کوه، سدن رستاق غربی و شرقی با ۳۱ روستا تشکیل شده که از شمال به شهرستان ترکمن، از جنوب به رشته کوه‌های البرز شرقی و استان سمنان، از شرق به شهرستان گرگان و از غرب به شهرستان بندرگز محدود است. جنوب این شهرستان را هم ارتفاعات البرز شرقی تشکیل می‌دهد که مهم‌ترین کوه‌های آن درازنو، زمه‌کوه، چلستان، جهان‌نما و پلاش است.

این شهرستان از اهمیت و پیشینه‌ای کهن برخوردار است. بر پایه شواهد تاریخی، هنگامی‌که شهر تاریخی تمیشه آبادان و محل حکمرانی بوده، این منطقه وجود داشته و جمعیتش بیش از ۲۰ هزار نفر بوده است. از لحاظ گردشگری، وجود آثار گران‌قدر تاریخی و فرهنگ چندین هزارساله، برخورداری از جاذبه‌های خدادادی و بکر طبیعی همچون ارتفاعات ییلاقی و آبشارهای زیبای دوآب و هفت طبقه، پارک جنگلی امام رضا (ع) و همچنین آثار فاخر هنرمندان صنایع‌دستی در بخش‌های جاجیم‌بافی، حصیربافی، چادرشب‌بافی و ده‌ها جاذبه گردشگری فاخر دیگر، شهرستان کردکوی را به یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری کشور و استان تبدیل کرده است به‌طوری‌که سالانه تعداد کثیری از گردشگری داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند.

کردکوی در زمینه‌های گردشگری، صنایع‌دستی و حتی اماکن زیارتی از پتانسیل‌های قابل‌توجه و خوبی برخوردار است و با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در مسیر راه ارتباطی تهران به مشهد، فرصت و زمینه خوبی برای توسعه صنعت گردشگری دارد. هم‌چنین به‌واسطه وجود محوطه‌ها و اماکن بی‌بدیل تاریخی همانند دیوار تمیشه و برج رادکان در این شهرستان که از شهرت جهانی برخوردارند، می‌شود انتظار داشت که در آینده‌ای نه چندان دور، گردشگران خارجی نیز به این شهرستان سفر کنند.

همچنین، برخورداری شهرستان از پیشینه تاریخی و فرهنگی چندین هزارساله که استقرار شهر تمیشه در دوره ساسانی و سکنای مردم در منطقه‌ وسیع هزارجریب شرقی، خود گواه این مدعاست. این پیشینه تاریخی که در واقع با فرهنگ متنوع و اصیل عجین شده در خود معارف، دانش‌ها، هنر، موسیقی و تمامی آثار فاخر گذشتگان را از نسل‌های قبلی برای آیندگان به ارمغان آورده است که صنایع‌دستی غنی این شهرستان که از آثار گران‌بهای آن فرهنگ اصیل است.

مردمان این شهرستان مسلط بر ساخت انواع هنرهای سنتی از جمله پارچه‌بافی سنتی، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، حصیربافی و کوب‌بافی، چادرشب‌بافی، تولید پوشاک سنتی، سوزن‌دوزی، ساخت احجام چوبی، چیق‌بافی، رودوزی‌های سنتی، چوخابافی، منبت، معرق، خراطی سنتی، ملیله‌سازی نقره، چلنگری، عروسک‌سازی و... هستند.

با توجه به اهمیت آموزش در حفظ و حراست از این هنر ارزشمند، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت در روستاها با همکاری بخشداری و دهیاری‌ها، اداره فنی و حرفه‌ای، اداره بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، آموزش شاغلین با حضور هنرمندان شاغل جهت ارتقای سطح کیفی محصولات به‌صورت دوره‌ای انجام و آموزش کودکان برای اولین بار در سطح کشور آموزش دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و دبستانی به‌منظور هویت‌یابی و همچنین غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان آغاز شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار