معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آبفای گلستان با اشاره به توزیع روزانه بیش از ۱۴۴ میلیون لیتر آب شرب در گرگان گفت که هدررفت آب در شبکه انتقال این شهر هفت درصد بیشتر از متوسط کشوری بوده و بین ۱۴ تا ۱۸ درصد در نوسان است.

هدر رفت آب شرب گرگان سه برابر متوسط کشوری است

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، داوود احمدی نصرآبادی یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: اصلاح و بهسازی هر کیلومتر شبکه توزیع آب به حدود ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد در حالی‌که مجموع اعتبار آب و فاضلاب گلستان در این بخش فقط هشت میلیارد ریال است.

بگفته وی گرگان حدود هزار کیلومتر شبکه توزیع آب شرب دارد که با وجود فرسودگی از توان مطلوبی برای هدایت آب برخوردارند.

وی به کدورت آب گرگان در روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: یکی از دلیل موثر بروز این مشکل، سرقت آب در یکی از خطوط انتقال بود که در کنار شکستگی و نشتی معمول و روزانه ، زلالی و شفافی آب شرب گرگان را برای ساعاتی از بین برد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب گلستان نیز در این نشست خبری گفت: نیاز آب شرب ساکنان استان حدود ۶ هزار و ۹۰۰ لیتر برثانیه است که در برخی از ماه های تابستان امسال به دلیل گرمای زیاد و افزایش مصرف، میزان آب شرب در دسترس شهروندان به ۲ هزار و ۷۰۰ لیتر بر ثانیه معادل ۶۰ درصد نیاز استان کاهش یافت.

بهزاد هرمزی اظهار داشت: در تابستان جاری حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب آبخوان های گلستان کاهش یافت که ۲۰ میلیون متر مکعب آن در بخش شرب استفاده شد و بقیه به مصرف بخش های زراعت و صنعت رسید.

وی حجم آب‌خوان‌های گلستان را حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب بر آورد کرد.

هرمزی گفت: گرگان دراوج مصرف مشترکان به هزار و ۷۵۰ لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد که در برخی روزها  تابستان کمبود آب به ۷۰۰ لیتر بر ثانیه می رسید.

وی به شیرین سازی آب دریا در گلستان اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح در دست مطالعه است و در سال آینده اجرای آن به پیمانکاران واگذار می شود .

وی با اشاره به بعد مسافت گرگان و مناطق شرقی گلستان از خواجه نفس گمیشان( محل اجرای پروژه شیرین سازی آب) اظهار داشت: احتمال رسیدن آب شرب ناشی از شیرین سازی آب دریا به گرگان نیازمند حداقل سه سال زمان است.

وی اظهار داشت: برای کوتاه کردن زمان دسترسی ساکنان گرگان به آب ناشی از طرح شیرین سازی پیشنهاد کردیم مطالعات امکان سنجی ایجاد آب شیرین کن در مناطقی مانند آق قلا، سد وشمگیر، مراوه تپه و محدود کرند گنبدکاووس بررسی شود و در صورت وجود منابع آبی لب شور، احداث آب شرین کن در دستور کار قرار بگیرد.

هرمزی در خصوص برخی گلایه ها در خصوص ناعادلانه بودن قطع آب در برخی محلات گرگان گفت: این شهر دارای ۱۰ پهنه آبی است که به سبب اختلاف ارتفاع ۵۰۰ متری این پهنه ها در برخی مناطق کمبود فشار آب نمود بیشتری دارد ولی در مجموع عدالت در همه مناطق اعمال می شود.

وی بابیان اینکه گلستان ۳۵ هزار حلقه چاه آب دارد که ۱۳ هزار حلقه آن غیرمجاز است، گفت: از مجموع چاه‌های مجاز و غیرمجاز استان، از ۶۰۰ حلقه برای تامین آب شرب مردم گلستان استفاده شده و بقیه به مصرف کشاورزی می رسد.

گلستان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار