مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط زیست گفت: با وجود تصویب بودجه برای احیای خلیج گرگان, هنوز مبلغی برای اجرای این طرح تخصیص داده نشده است.

احیای "خلیج گرگان" هیچ بودجه‌ تخصیص‌یافته‌ای ندارد!

به گزارش گلستان ۲۴؛ دکتر آرزو اشرفی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران پویا درباره چالش‌های احیای خلیج گرگان و میانکاله اظهار کرد: در سومین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور در تاریخ 22 تیرماه 1399, طرح جامع 5 ساله برای احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله مصوب شد. اعتبارات مشخص و وظایف هر دستگاه‌ توسط معاون اول رئیس‌جمهور وقت به آن‌ها ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در چهارمین جلسه ستاد در فروردین ماه امسال نتایج مطالعات  پژوهشکده اقیانوس‌شناسی درباره پروژه تسهیل آب دریا و خلیج گرگان مطرح شد و مصوب شد این پروژه با رعایت ملاحظات زیست محیطی از محل منابع اعتباری ستاد بحران توسط سازمان بنادر و دریانوردی انجام شود. 

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط زیست افزود: با این وجود هنوز مبلغی برای اجرای این طرح تخصیص داده نشده است و پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بنادر بی‌نتیجه بوده است همچنین اجرایی شدن سایر برنامه‌های این طرح در دست پیگیری است و مقرر است در جلسه آتی این ستاد دستگاه‌های مسئول گزارش اقدامات انجام شده را ارائه کند.

اشرفی‌زاده خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در مقیاس استانی و ملی پیگیر انجام تکالیف دستگاه‌ها در راستای مصوبه ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب‌ها برای احیای خلیج گرگان است.

به گزارش تسنیم؛ خلیج گرگان به همراه تالاب میانکاله به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در کنوانسیون رامسر در سال 1354 ثبت شدند؛ این خلیج که در جنوب‌شرقی دریای خزر واقع شده از چند سال گذشته با خطر خشکی روبه‌رو شده است. کارشناسان تغییر اقلیم و گرمایش جهانی برداشت بی‌رویه از سفره‌های آبی اطراف خلیج، کاهش بارندگی و افزایش تبخیر را مهم‌ترین دلایل خشکیدگی این خلیج به شمار آورده‌اند.

علاوه بر این‌ها، مواردی چون نرخ رسوب‌گذاری بالا و ورود فاضلاب‌های خام هم از دیگر دلایل خشکی خلیج عنوان شده است؛ این خلیج با جدایی‌اش از دریای خزر، شبه‌جزیره میانکاله را با طول نزدیک به 60 کیلومتر و مساحت 100 هزار هکتار تشکیل می‌دهد و حالا خشکی گریبان میانکاله را هم گرفته است و چنان‌ که مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران گفته، مدیریت نشدن صحیح منابع آبی و خشکسالی سبب خشک شدن حدود 15 تا 20 درصد بخش غربی تالاب میانکاله شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار