حسام گفت: در ستاد حوادث، شورای منابع آب، شورای برنامه ریزی استان و ستاد حوادث اجرای پروژه ها برای کاهش آسیب پذیری در مقابله با خشکسالی مورد تاکید قرار گرفته است.

تاکید به دستگاه های اجرایی گلستان برای کاهش آسیب پذیری در مقابله با خشکسالی

به گزارش گلستان ۲۴؛ رسول حسام در گفتگو با گلستان ما گفت: استان گلستان در سال زراعی گذشته مشمول خشکسالی بوده و در قالب آن در حوزه تامین آب شرب و کشاورزی اعتباراتی را در اختیار دستگاه مرتبط دولت قرار داده است که بتواند در کاهش آسیب پذیری ناشی از خشکسالی موثر واقع شود.

سرپرست مدیریت بحران استان گلستان  ادامه داد: دستگاه مربوطه مانند آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری و جهاد کشاورزی بخشی از این اعتبارات را جذب کردند و در حال جذب این اعتبارات هستند.

حسام بیان کرد: در بخش امهال تسهیلات نیز دولت مصوبه داشته است که تا به این لحظه اجرایی نشده و دلیل آن این است که  سازمان برنامه بودجه کشور تضمین لازم را به بانک مرکزی برای امهال تسهیلات ابلاغ نکرده است و در حال حاضر امهال تسهیلات بخش کشاورزی از طریق بانک عامل انجام نشده است.

وی به پیش بینی های هواشناسی در سال زراعی جدید اشاره کرد و افزود: بارش مناسبی در سطح استان نداشتیم و برابر وظیفه ذاتی دستگاه های اجرایی باید نسبت به پروژه هایی که به کاهش آسیب پذیری کمک می کند در دستور کار قرار دهند و برای مثال اقداماتی مثل استفاده از روش نوین آبیاری در بخش کشاورزی،  تامین بذور و نهاده های مقاوم به خشکسالی،  استفاده از الگوی کشت، تامین کمبود منابع آب شرب و ترویج فرهنگ استفاده بهینه از آب  مورد تاکید است.

این مقام مسئول بیان کرد:  در ستاد حوادث، شورای منابع آب،  شورای برنامه ریزی استان و ستاد حوادث این مسائل مورد تاکید قرار گرفته است و با توجه به منابع اعتباری که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد باید تامین اعتبار رقم بخورد.

حسام ابراز داشت:  اجرای این پروژه در قالب اعتبارات وضع موجود استان و اعتبارات ملی تزریق می شود و به دلیل کمبود منابع اعتباری این پروژه با سرعت انجام نمی شود.

وی افزود: ضمن اینکه در بخش خشکسالی مردم نیز نقش بزرگی را ایفاء می کنند و در بخش آب شرب سرانه مصرف ما بالا است و نیاز است که به این نکته توجه کنیم و استفاده بهینه را در دستور کار قرار دهیم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار