معاون توسعه مدیریت، امور حقوقی و مجلس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در ایران بیش از ۳۴ هزار استاندارد ملی تدوین شده است و اکنون باید تلاش کنیم به سمت بین المللی کردن استانداردها برویم.

باید به سمت بین‌المللی کردن استانداردها برویم

به گزارش گلستان ۲۴؛ ماشاالله درستکار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در گرگان اظهارداشت: ضروری است برای تحقق این مهم اقدام اساسی شود زیرا همه کشورهای دنیا دنبال این هستند تا با دریافت استانداردهای بین المللی تولیدات خود را بر سایر محصولات دنیا غالب کنند.

وی با اشاره به عضویت هم اکنون این نهاد در ۱۰ سازمان بین‌المللی اظهارداشت: در زمان حاضر کشورمان در سازمان ایزو در رنکینگ بیست و دوم از میان ۱۶۴ کشور عضو قرار دارد. 

به گفته وی اگر کشورهای مانند چین ژاپن و کره‌حتوبی در آسیا نبودند، ایران به عنوان اولین کشور آسیایی در سازمان ایزو مطرح بود.

درستکار با بیان این که سازمان ملی استاندارد ایران دبیری سه کمیته در سازمان‌های عضو را بر عهده دارد، بیان داشت: دبیری کمیته‌های مواد شوینده و بهداشتی و آرایشی و کود و مواد آلی و همچنین میکروب شناسی برعهده جمهوری اسلامی بوده و همچنین در ۶ زیر گروه دیگر عضویت داریم.

معاون سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این که سازمان ملی استاندارد به جرات تنها سازمان و نهاد واگذارکننده خدمات به بخش خصوصی است، تصریح کرد: ما اکنون ۲۷۰۰ آزمایشگاه همکار و حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار نیرو در این آزمایشگاه‌ها داریم که در واقع بخش خصوصی هستند و با این سازمان همکاری می کنند.

درستکار اضافه کرد؛ همچنین ۱۷۹ شرکت دارای تایید صلاحیت با این سازمان همکاری می‌کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه سطح تبلیغ خدمات استاندارد بسیار پایین است و نیازمند توجه بیشتر و فرهنگ استاندارد در اقشار و لایه‌های مختلف جامعه هستیم.

درستکار روز یکشنبه به منظور شرکت در آیین معارفه مدیرکل جدید استاندارد گلستان به این استان سفر کرد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار