سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی گلستان از پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی عملیات اجرایی مرحله اول ساختمان نخستین پایگاه دیوار بزرگ گرگان در گمیشان خبر داد.

پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی مرحله اول ساختمان پایگاه دیوار بزرگ گرگان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گرگان، رحمان فرمانی گفت: عملیات اجرایی نخستین پایگاه دیوار بزرگ گرگان با اعتبار ۲۹ میلیارد ریال از محل اعتبارت تملک دارایی سرمایه‌های ملی سال مالی ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی در روستای قلعه‌ جیق بزرگ شهرستان گمیشان در حال اجرا ست.

او می گوید: با توجه به گستردگی دیوار بزرگ گرگان و تأسیسات وابسته و ظرفیت جهانی این اثر و همچنین فراهم شدن زمینه لازم برای ثبت جهانی آن، هم‌زمان با مطالعات باستان‌شناسی و مرمت و احیای بخشی از تأسیسات دفاعی دیوار بزرگ گرگان، احداث پایگاه این دیوار  با محوریت خدمات پژوهشی، حفاظتی و گردشگری در دستور کار قرار گرفت.

به گفته فرمانی عملیات اجرایی آن در زمینی به مساحت ۹۰۰ مترمربع و با زیربنای ۳۳۲ مترمربع  در مهرماه سال جاری آغاز شد.

او گفت: این ساختمان با نقشه مربع‌مستطیل، مشابه قلعه‌های دیوار بزرگ گرگان به‌ صورت یک طبقه شامل بخش‌هایی مانند تالار سخنرانی و پخش فیلم، نمایشگاه اشیای باستان‌شناسی، نمایشگاه عکس و تابلو، غرفه محصولات فرهنگی، غرفه صنایع‌دستی، نمازخانه، چای‌خانه و... طراحی‌شده است که به معرفی ظرفیت‌های منطقه با محوریت دیوار بزرگ گرگان می‌پردازد.

فرمانی گفت:برای تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی دیوار بزرگ گرگان اعتباری بالغ‌ بر ۲۵ میلیارد ریال مورد نیاز است.

دیوار بزرگ گرگان به‌طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر به همراه تأسیسات وابسته، یکی از هزاران آثار شاخص محسوب می‌شود که با مصالح آجر و خشت در زمان امپراتوری ساسانی و به‌ منظور جلوگیری از هجوم قبایل نواحی شمال شرقی ایران و تأمین امنیت جاده ابریشم، آسایش بازرگانان و دهقانان احداث‌ شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار