ساخت سد آقدکش آق قلا پس از هشت سال فقط ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کمبود اعتبار ، مانعی در راه ساخت سد آقدکش آق قلا

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز گلستان سید علی حسینی سرپرست اداره منابع آب آق قلا و گمیشان با بیان اینکه برای ساخت این سد سال ۸۷ مطالعات آن انجام و سال 92 ساخت آن آغاز شد گفت: در سال‌های اخیر بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای ساخت آن هزینه شد و در حال حاضر روند ساخت آن ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.وی افزود: برای تکمیل سد و ساخت مخزن و کانال ۱۲ کیلومتری انتقال آب حدود یک هزار و ۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

او با بیان اینکه کمبود اعتبار روند ساخت را کند کرده است ادامه داد: تکمیل سد انحرافی این سد که بتواند سیلاب را از آق قلا منحرف کند حدود ۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در سال جاری فقط حدود ۷ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت.

حسینی گفت: طبق طراحی شرکت آب منطقه‌ای، بر مبنای ۸۰۰ متر مکعب سیلاب در رودخانه گرگانرود ۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه آن قبل از اینکه آب به آقدکش برسد با سد‌های بالادست و سیستم‌های انحرافی باید منحرف شود.

 

او افزود : هدف اصلی از ساخت سد آقدکش بر روی رودخانه گرگانرود در بالادست شهر آق قلا، کنترل سیل و ایمن کردن شهر آق قلا و روستاهای اطراف، تامین آب صنایع ، بهبود کشاورزی و حفظ مسائل زیست محیطی در انتهای حوضه گرگانرود است .

وی افزود : اجرای این سد علاوه بر شهرستان آق قلا، می تواند برای شهرستان های بندرترکمن و گمیشان نیز مزایا داشته باشد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار